„Ciała niebieskie” Jokha Alharthi – Omańska przemiana

przez Katarzyna Denisiuk

Wydawnictwo ArtRage postanowiło poszerzać horyzonty polskich czytelników, otwierając drzwi do świata literatury Azji Zachodniej i Centralnej oraz Afryki Północnej. Tym sposobem wystartowało z nową serią o nazwie Rahla („składany, często bogato zdobiony pulpit pod najbardziej wartościowe księgi).

Ciała niebieskie to nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Bookera powieść omańskiej pisarki i wykładowczyni literatury arabskiej, a zarazem pierwszej arabskojęzycznej laureatki tej nagrody. Już samo wydanie wzbudza zachwyt. Za projekt okładki odpowiadają Adam Walas i Sabina Twardowska. A za projektem typograficznym całej serii stoi Mimi Wasilewska. Już teraz jestem niezmiernie ciekawa kolejnych powieści i ich wydania.

Okładka powieści kojarzy mi się z egzotyczną mozaiką, wzbogaconą o elementy charakterystyczne dla świata arabskiego oraz te nawiązujące do fabuły.

Kilka słów o fabule

Powieść Jokhy Alharthi to z jednej strony saga rodzinna, a z drugiej wielogłos jej bohaterów. Akcja toczy się w Omanie i opowiada o losach trzech sióstr: Majji, Asmy i Chauli, a także ich rodzin, w kontekście i na tle przemian społecznych i kulturowych zachodzących w kraju. Autorka przybliżając nam postaci bohaterek i bohaterów Ciał niebieskich, ich codzienności, eksploruje szereg tematów, skupiając się na miłości, małżeństwie, tradycji, tożsamości i zmieniających się relacji między mężczyznami a kobietami w społeczeństwie omańskim. Przedstawia złożoną mozaikę relacji rodzinnych i społecznych, na tle przejścia Omanu od tradycyjnych struktur społecznych, w których istniało jeszcze niewolnictwo, do nowoczesnego państwa.

W latach czterdziestych idea kształcenia Ormianczykow budziła strach w miejscowych władzach. Jeden z wysokich urzędników powiedział swojemu angielskiemu partnerowi: „Wykształcimy ich, tak jak wy wykształciliście Indusów, a potem się przeciwko wam zbuntowali i wkrótce was przepędzą”.

Alharthi pokazuje, jak przeszłość – zwłaszcza kolonialna i niewolnicza historia Omanu – wpływa na życie współczesnych bohaterów.

Nikt nigdy nie podniósł ręki na mnie ani na moją matkę, ani na moje siostry, a ten sukinsyn bije moją córkę? Co za skandal, jaki wstyd przed ludźmi.

Autorka doskonale zderza tradycję z nowoczesnością, nie próbując osądzać, czy gloryfikować. Uwypukla kulturowe konteksty, tworząc pełen obraz państwa i jego mieszkańców w okresie zachodzących zmian.

Poiła Zarifę cuchnącym zgęstniałym olejem, woda zmieszana z ziemią z grobu, woda z ziemią z opuszczonego meczetu. Kazała pić napar z liści lotosu i miód, nad którym sędzia Jusuf wyrecytował sutry Koranu. W końcu obróciła ją, głową na dół i nogami do góry.

Słowem podsumowania

Ciała niebieskie łączą intymne historie rodzinne z szerszymi problemami społecznymi, takimi jak rola kobiet, echa niewolnictwa i zmiany w społeczeństwie omańskim. Akcja powieści przeskakuje od jednego bohatera do drugiego, miesza teraźniejszość z przeszłością, wije się pomiędzy historią a współczesnością. Rozumienie tych wszystkich narracyjnych zabiegów nie sprawia żadnych problemów, a poszczególne części historii układają się w egzotyczną, piękną, trudną, bolesną, zaskakującą (dla nas, osób z innego obszaru kulturowego) całość.

Chłonęłam tę powieść. Przenosiłam się mentalnie do nieznanego mi świata i regionu, poznając historie jego mieszkańców. Świetny start nowej serii!

Tytuł: Ciała niebieskie
Autor: Jokha Alharthi
Wydawnictwo ArtRage
Przekład: Hanna Jankowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Seria Rahla
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz