„Czas starego Boga” Sebastian Barry – Demony przeszłości

przez Katarzyna Denisiuk

Czas starego Boga to kolejna powieść Stefana Barry’ego, irlandzkiego pisarza, którego książki były wielokrotnie nominowane do Nagrody Bookera (ta również).

Kilka słów o fabule

Emerytowany policjant Tom Kettle mieszka sam w przybudówce do wiktoriańskiego zamku. Żyje spokojnie, kontemplując otaczającą go naturę. Pojawienie się w progu jego mieszkania kolegów po fachu, uruchamia zapadnię do przyszłości. Sprawa, którą spędza sen z powiek Tomą, ponownie wypływa na wierzch i niczym plama oleju unosi się na powierzchni jego wspomnień. Tom opowiada nam historię swoją i swojej rodziny: żony June, córki Winnie i syna Joego. Wydawałoby się, że łaskocze, przyjemnie smyra słowem, jednak po tym kontakcie zostają wyraźne, mocno zarysowane ślady. Ślady, które zrobiły bestie w ludzkiej skórze. Stygmaty wypalone na duszy, które stały się początkiem traumy i trucizną sączącą się w krwiobieg.

Kilka słów o wrażeniach

Sebastian Barry napisał powieść, która uchyla, a potem wywarza drzwi do przeszłości Irlandii, o której chciałoby się zapomnieć. Ta przeszłość jest fundamentem budowli, jaką jest rodzina Kettle. Pisze o cierpieniu, próbach porządkowania życia, układania go, by sukcesywnie zbliżać się do stabilizacji i szczęścia. Ale fundamenty są zatrute. Co z tej rodziny zostanie?

Sebastian Berry ma dar snucia opowieści. Tworzy je ze słów, które mają moc. Nie daje czytelnikowi odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Dozuje, rzuca tropy, wskazówki. Czytelnik samodzielnie układa sobie w głowie historię głównego bohatera, sympatyzując z jego postacią. Gradient Czasu starego Boga jest wielokolorowy, zmienny, z przewagą ciemnych, mrocznych odcieni. To powieść do powolnego poznawania, uważnego przypatrywania się. Bardzo ciekawe doznanie i warte przeżycia w czytelniczym życiu. Polecam!

Tytuł: Czas starego Boga
Autor: Sebastian Barry
Wydawnictwo ArtRage
Przekład: Aga Zano
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz