„Alchemia” Katarzyna Zyskowska – Alchemia miłości

przez Katarzyna Denisiuk

Katarzyna Zyskowska pisze świetne powieści. W pamięci mam Sprawę Hoffmanowej, Historię złych uczynków, czy niedawną Nocami krzyczą sarny. W swoim dorobku ma również docenioną przez czytelników powieść biograficzną Szklane ptaki, przybliżającą losy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Warto podkreślić, że powieść biograficzna to ten szczególny rodzaj opowieści, gdzie wyobraźnia autora jest spoiwem łączącym fakty z życia bohatera. To historia osnuta na prawdziwych wydarzeniach, będąca fikcją literacką i kreacją artystyczną autora.

Tym razem, przy okazji pomysłu wznowienia powieści o najsłynniejszej Polce, stworzyła jej nową odsłonę.

Alchemia jest swego rodzaju hołdem, epitafium dla wybitnej polskiej naukowczyni Marii Skłodowskiej-Curie. Katarzyna Zyskowski napisała: „mam poczucie, że o tej ikonicznej postaci wciąż w przestrzeni publicznej mówimy za mało. Szczególnie w Polsce, jej rodzinnym kraju”.

O fabule

W swojej najnowszej książce autorka oddała głos nie tyle chemiczce, dwukrotnej noblistce, ile kobiecie, która walczyła o miłość, pomimo ograniczeń stawianych przez społeczeństwo i kulturową zaściankowość.

Jednak obcy, szczególnie mężczyźni, którzy sami zmieniają kochanki jak rękawiczki, mając równocześnie gęby pełne Boga, z lubością rozpoczną polowanie na czarownice i podłożą ogień pod pani nos. Jest pani, droga Marie, ucieleśnieniem wszystkiego, czego ci mali duchem ludzie się obawiają: postępu, emancypacji i rewolucji społecznej.

Katarzyna Zyskowski skupiła się na dwóch ważnych momentach w życiu Marii Skłodowskiej. Jednym była młodzieńcza miłość osiemnastoletniej Mani i Kazimierza Żórawskiego (później wybitnego matematyka). Małżeństwo ubogiej guwernantki z paniczem byłoby mezaliansem, którego nie udźwignęłaby rodzina mężczyzny. Drugi to związek Marii, już wdowy, z żonatym Paulem Langevinem, który niósł się głośnym echem wśród Paryżan. Maria musiała stawić czoła hipokryzji, pogardzie, krótkowzroczności i bezpardonowej krytyce społeczeństwa. Fala nieprzychylności zalewała kobietę i jej dotychczasowe naukowe dokonania do tego stopnia, że chciano uniemożliwić jej wyjazd do Szwecji po odbiór Nagrody Nobla.

O wrażeniach

Alchemia to wycinek z życia (a nawet dwa wycinki), który rzuca światło na to, z czym musiała się mierzyć Maria Skłodowska-Curie, o co walczyć, jakie trudności pokonywać, żeby doświadczyć szczęścia w miłości. To powieść lekka, przyjemna i emocjonująca, budująca most do historii życia chemiczki, ale również do historii Polski i Francji (Szczuki 1886 rok, Królestwo Polskie w Cesarstwie Rosyjskim oraz Paryż 1911 rok). Alchemię czyta się jak dobrą powieść obyczajową, przy czym świadomość, że jej bohaterowie zapisali się wyraźnymi i dużymi literami na kartach historii oraz w świecie nauki, robi wrażenie i sprowadza na ziemię z bujania w obłokach.

Tytuł: Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie
Autor: Katarzyna Zyskowska
Wydawnictwo Znak Literanova
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: powieść biograficzna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz