„Zeno Cosini” Italo Svevo – Opisując życie

przez Katarzyna Denisiuk

Najnowsza powieść z Serii Cymelia Wydawnictwa ArtRage to kawał dobrej literatury – dosłownie i w przenośni. Książka liczy blisko 500 stron i jest słowną esencją. Skoro Zeno Cosini został wydany pod szyldem wymienionej serii, to oznacza, że to literatura zapomniana, a ważna, wręcz kultowa, niepłynąca głównym nurtem, upraszająca się o uwagę. Czyż samo to nie powoduje szybszego bicia serca?

Zeno Cosini wyszedł spod pióra Italo Svevo, czyli tak naprawdę Ettorego Schmitza, 101 lat temu. Powieść nie powstałaby, gdyby nie namowy Jamesa Joyce’a. Dobrze się stało, bo dzięki temu czytelnicy mogą przeżyć wyjątkowy czytelniczy czas w towarzystwie tytułowego głównego bohatera i narratora.

Przyznaję, że wypiłam z Zeno niejedną kawę. On mówił, ja słuchałam. Ileż można słuchać mężczyzny opowiadającego o swoim życiu? Mężczyzny o rozdmuchanym ego? Długo, dużo, intensywnie. Zeno, dostał zadanie od swojego lekarza – spisać swoje przeżycia, zrewidować i zarchiwizować swoje wspomnienia. Czy pozwoli mu to lepiej poznać samego siebie?

Kilka słów o wrażeniach

Italo Svevo potrafił stworzyć żywego bohatera, który tryska ironią, ma poczucie humoru, bardzo ciekawe (oryginalne!) spojrzenie na świat i nie wstydzi się swoich czynów i postępków. Jego opowieść to kilka kamieni milowych, z których każdy jest drobiazgowy, dokładny i na tyle sugestywny, że udaje nam się poznać bohatera od podszewki, ze wszystkimi fastrygami i prującymi się szwami. Nic przed nami nie zataja. Szczerość przede wszystkim.

Podczas tego monologu poznajemy nie tylko bohatera, ale również jego rodzinę, kochanki. Wynurzenia okraszone są całym wachlarzem emocji, afektu i wewnętrznego dialogu z samym sobą. Jest zabawnie, poważnie, strasznie. Możemy się uśmiechać, oburzać, ba! nawet grozić palcem. Wracamy i słuchamy i tak w kółko.

Spotkania z Zeno Cosini były żywe i esencjonalne. Ta powieść napisana pięknym językiem jest niezwykle spokojna. To pochwała słów nanizanych na nić życia jednostki, skłaniająca do zatrzymania się i refleksji. Niezwykle przyjemnie czytało mi się tę powieść, chociaż główny bohater wcale taki sympatyczny nie jest. Do zaczytania się. Polecam!

Tytuł: Zeno Cosini
Autor: Italo Svevo
Wydawnictwo ArtRage
Przekład: Zofia Ernstowa
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Seria Cymelia
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz