„Tom Lake” Ann Patchett – Ulotność miłości

przez Katarzyna Denisiuk

Z prozą Ann Patchett miałam do czynienia czytając Stan zdumienia. To było na tyle ciekawe doświadczenie, że zdecydowałam się wziąć do recenzji jej najnowszą powieść Tom Lake, którą zachwyciła się Meryl Streep. Aktorka przeczytała powieść dla amerykańskich czytelników. Poza tym trzeba przyznać, że Wydawnictwo Znak Literanova pięknie te powieści wydało. Na pewno mogą być ozdobą niejednego regału z książkami.

Kilka słów o fabule

Ze Stanem zdumienia odbyłam podróż do amazońskiej dżungli, natomiast Tom Lake zaprosił mnie do czereśniowego sadu, gdzie unosi się czar rodzinnych wspomnień. Z bliskości, wzajemnego zaufania i czułości rodzi się obraz przeszłości Lary, którym syci się trójka jej córek. Mogłoby się wydawać, że zapach drzew, ciepłe i długie letnie wieczory zamkną czytelnika w bezpiecznej i sielskiej opowieści. Tak się nie dzieje. Przeszłość Lary, jej romans ze znanym aktorem, kładzie się cieniem na całej historii. Teatr Tom Lake mógł być dla młodej kobiety początkiem pięknej aktorskiej kariery, jednak kilka życiowych zakrętów prowadzi ją w nieoczekiwane ścieżki życia.

Kilka słów o wrażeniach

Proza Ann Patchett jest niezwykle spokojna, momentami wręcz kojąca. Jednak, jak to w życiu bywa, sielanka nie trwa wiecznie i wszystko jest zmienną. Jedni mają nieocenioną zdolność do adaptacji, inni poddają się cieniowi i pogrążają się w mroku, z którego znaleźć drogę jest niezwykle ciężko. Ann Patchett stawia nas w roli widzów w teatrze życia, na tyle sugestywnie tkając swoją historię, że wydaje się nie tyle sztuką, ile rzeczywistością.

Dużo jest w Tom Lake miłości, namiętności, wzajemnej fascynacji, poszukiwania bliskości z drugą osobą, jak i zaskakujących niepowodzeń, zawodów, czy rozczarowań. Ta proza udowadnia, że życie pisze różne scenariusze i warto podążać nad podszeptami namiętności, równocześnie nie tracąc gruntu pod nogami. W końcu życie mamy jedno i warto je przeżyć jak najlepiej.

Proza Ann Patchett nadal jest dla mnie zagadką. Nie potrafię odkryć jej znaków szczególnych (a może ich nie ma?). Na pewno nie zostawia swoich bohaterów w stagnacji, ale buduje mosty do przeszłości, innych miejsc, które odcisnęły swój trwały ślad.

Piękne wydanie, spokojna narracja doprawiona pikantnymi wątkami, nadającymi fabule wyrazistości, może być świetnym towarzyszem podczas długich wieczorów. Pomimo sielskości czereśniowego sadu lektura dobrze skomponuje się z zimową aurą.

Spędziłam z tą powieścią bardzo miły czas. Polecam!

Tytuł: Tom Lake
Autor: Ann Patchett
Wydawnictwo Znak Literanova
Przekład: Anna Gralak
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz