„Ciało huty” Anna Cieplak – To, co upragnione

przez Katarzyna Denisiuk

Lata powyżej zera oraz Rozpływaj się Anny Cieplak to były bardzo przyjemne lektury. Opowiadają zwykłe życie, dotykają codzienności i dają bilet na podróż do przeszłości, do czasów dzieciństwa, dojrzewania i początków dorosłości. Skoro miałam tak miłe wspomnienia, to musiałam sięgnąć po Ciało huty.

Czy czytelnika niezwiązanego z Zagłębiem, Hutą Katowice może zainteresować najnowsza powieść polskiej pisarki? Zdecydowanie!

Kilka słów o fabule

Czym potrafi zwabić Anna Cieplak? Tym, co pokazała we wspomnianych przeze mnie powieściach – stworzeniem mostu do przeszłości, którą znamy, bądź pamiętamy z opowieści bliskich, znajomych, ze zdjęć, czy archiwów. To przeszłość prawdziwa, niekoloryzowana, bez filtra. Wspominamy, myślimy o niej i mówimy – tak było! W tej przeszłości – w Ciele huty jest to Zagłębie – odnajdujemy pionierów tej jakże ważnej inwestycji w polską gospodarkę, „sztandarowej inwestycji epoki Gierka”. Ewa, Zygmunt i Ula zostają zatrudnieni przy budowie huty. To miejsce wnika w ich arterie, przenika na wskroś. Żyją tym miejscem, chłoną je, a ono odciska na nich bolesne piętno.

Poznajemy również Maję i Michała – kolejne pokolenie pierwszych pracowników kombinatu. Życie pokazuje, że sztafeta pokoleń zmienia się, pędzi w innym kierunku, ma inne wartości, marzenia i cele. Ale nie odcina się od przeszłości, bo puls huty cały czas bije, jeszcze się nie zatrzymał.

Kilka słów o wrażeniach

Proza Anny Cieplak trafia prosto w moje serce, bo uwielbiam powroty do przeszłości, kolorytu dawnych lat, które pamiętam. Z finezją tworzy swoich bohaterów i wikła ich w niezwykle realistyczne wydarzenia. Tę prozę czyta się z poczuciem dotykania prawdy, chociaż „większość historii bohaterek i bohaterów to fikcja literacka”.

Autorka odtwarza i buduje dwa światy, które niezwykle plastycznie się przenikają i uzupełniają. To przeskakiwanie pomiędzy przeszłością a teraźniejszością daje czytelnikowi szansę do nabierania dystansu i tworzenia swoich obrazów. Z czasem kolejne części układanki wskakują na właściwe miejsce, żeby finalnie odsłonić kompletny obraz przeżyć bohaterów.

Ciało huty to powieść o palącej potrzebie zmiany, pompowanych obietnicach i marzeniach, które pierzchają jak balonik z helem. Lepszy świat nie istnieje? Zawsze trzeba mieć nadzieję i robić wszystko, żeby mieć szczęśliwe życie.

Jeśli lubicie nostalgiczne czytelnicze podróże, książki o zwyczajnym życiu, zwyczajnych ludziach, napisane z niezwykłą dbałością o oddanie klimatu i charakteru miejsca oraz osobowości bohaterów to Ciało huty (oraz wymienione powieści) jest dla Was. Polecam!

Tytuł: Ciało huty
Autor: Anna Cieplak
Wydawnictwo Literackie
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz