Elektryzują mnie rodzinne historie, które otacza nimb tajemniczości. Historie, które pozostawały do tej pory nieodkryte, niedopowiedziane, głęboko zakopane w umysłach przodków. Droga do prawdy, do znalezienia wszystkich najmniejszych części mogących stworzyć kompletny obraz, a dzięki temu ukorzenić drzewo genealogiczne, musi być niezwykle satysfakcjonująca i odżywcza.
Kilka słów o fabule
Tytułowa pocztówka ze zdjęciem opery Garniera trafia pewnego zimowego dnia do rodziców Anne (autorki powieści). Kartka bez nadawcy, jedynie z nieporadnie napisanymi czterema imionami – pradziadków Anne i ich dzieci – po chwilowym wywołaniu zainteresowania, zostaje zapomniana.
Wymazałam z pamięci pocztówkę, choć nie porzuciłam myśli, że kiedyś powinnam zapytać mamę o historię naszej rodziny. Tyle że lata płynęły, a mnie ciągle brakowało czasu.
Po jakimś czasie Anne dojrzewa, żeby z pomocą swojej matki, odkryć nieznane jej do tej pory fakty z życia rodziny Rabinowiczów i dowiedzieć się, kto napisał i wysłał tajemniczą pocztówkę.
Kilka słów o wrażeniach
Powieść Anne Berest to nie jest zwyczajna retrospekcja wydarzeń z życia żydowskiej rodziny. To pełna wybojów i trudów wędrówka wraz z bohaterami powieści od Rosji, przez Łotwę, Palestynę do Francji. To również próba przeniknięcia między bolesne karty historii Europy w czasie II wojny światowej, na ulice Francji wrogo nastawione do Żydów i mniejszości narodowych, do czasów walki o życie, podejmowania starań o zespolenie rozerwanych rodzin, gdy każdy szukał swojej bezpiecznej przystani.
W tę powieść zanurzyłam się na jednym oddechu. Nurkowałam w odmętach tragicznej przeszłości rodziny Anne, których pochodzenie i historyczna zawierucha zmuszały do ciągłej walki o życie. Autorka niezwykle plastycznie, ciekawie, ujmująco połączyła teraźniejszość z przeszłością, tworząc postaci i miejsca, w których odbiły się duchy przodków.
„Pocztówka to zarówno powieść detektywistyczna, saga rodzinna, jak i próba zrozumienia własnej tożsamości”. Tym właśnie ta historia jest, przy czym największy nacisk położyłabym na wątku poszukiwania korzeni i własnej tożsamości.
Można pomyśleć, że tematy, jakie podejmuje autorka, nie są niczym nowym i świeżym w literaturze. To prawda. Jednak to obszary ściśle związane z przeżyciami konkretnego człowieka, jednostki. Są wyjątkowe i bardzo osobiste. Dlatego za każdym razem autorzy opowiadają je inaczej, bo perspektywa potrafi mieć wiele ludzkich twarzy, na których drgają i odbijają się niezapomniane emocje.
Pocztówkę polecam szczególnie tym, którzy lubią czytać o rodzinnych historiach i odkrywaniu przeszłości. Czytając opis, czułam się zaintrygowana – nie zawiodłam się!
Tytuł: Pocztówka Autor: Anne Berest Wydawnictwo W.A.B. Przekład: Dorota Malina Forma książki: papierowa Gatunek: literatura piękna Współpraca