„Mała towarzyszka i dorośli. Opowieść o szczęśliwym dzieciństwie” Leelo Tungal

przez Katarzyna Denisiuk

Mała towarzyszka i dorośli jest kolejnym dowodem na to, że dzielenie się wrażeniami po przeczytaniu książki w mediach społecznościowych, na  forach czytelniczych i serwisach poświęconych literaturze ma ogromny sens. Co więcej, uważam, że współpraca z bloggerami, vlogerami i czytelnikami piszącymi i książkach jest niezwykle ważna dla reklamy i promocji danego tytułu. Czy sięgnęłabym po powieść Leelo Tungal, gdybym nie zobaczyła kilku bardzo pochlebnych opinii? Na pewno nie, bo ten tytuł zginąłby w gąszczu nowości wydawniczych. A tak, to pobrałam na czytnik z Legimi, przeczytałam i jestem bardzo zadowolona z tego czytelniczego przeżycia.

Kilka słów o fabule

Tytułowa mała towarzyszka to mała dziewczynka, która mieszka w Estonii, gdzie rządy sowieckie stale kładą się cieniem na życiu mieszkańców. Leelo nic sobie nie robi z politycznej etykiety i licznych zakazów i nakazów. Chce śpiewać, to śpiewa. Chce z dziecięcą szczerością opowiadać o swoim świecie, to właśnie to czyni. Jednak musi słuchać dorosłych, swego taty i ciotki, żeby rodzina nie wpadła w kłopoty. A potknąć się można na prostej drodze, gdzie ówczesną władzę może uwierać byle błahostka.

– Podpisać! – usłyszałam zza nich ochrypły głos.  — Wpisać też datę: dwunasty kwietnia tysiąc dziewięćset pięćdziesiąty pierwszy!

Dziwne: mama posłusznie wykonywała polecenia tego wstrętnego mężczyzny, a mnie zostawiła samą i smutną w sypialni. Poważna sprawa. Muszę ze wszystkich sił postarać się być grzecznym dzieckiem.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Leelo Tungal jest cudownym obrazem, w którym odbija się wszystko, co niewinne i dziecinne. To obraz namalowany przez istotę, która nie zna się na polityce, nie wie, że zagrożenie czai się za każdym rogiem. Ona ma swoje dziecięce zmartwienia i strachy, z którymi musi się uporać. Filtruje codzienność, obecność ponurych panów w czarnych płaszczach, przez beztroskę i niedojrzałość.

Urocze i chwytające za serce jest to zderzenie niewinności i trudnego okresu w Estonii skrępowanej przez komunistyczną propagandę. Ta książka to bardzo świeże i ciekawe przedstawienie politycznych niuansów życia estońskiego narodu. Polecam!

Tytuł: Mała towarzyszka i dorośli. Opowieść o szczęśliwym dzieciństwie
Autor: Leelo Tungal
Wydawnictwo KEW
Przekład: Marta Perlikiewicz
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz