„Człowiek, który kochał Syberię” Roy Jacobsen, Anneliese Pitz – Odkrywanie nieznanego

przez Katarzyna Denisiuk

Jestem ogromną fanką Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich wznowionej przez Wydawnictwo Poznańskie. Nie dość, że to bardzo ciekawe książki, często cudowne historie, to dodatkowo wyjątkowo wydane.

Człowiek, który kochał Syberię ma nietuzinkową okładkę, a w środku wspaniałe ilustracje i zdjęcia. To sprawia, że z tą książką po prostu miło spędza się czas.

Twórczość Roya Jacobsena czytelnicy serii skandynawskiej mogą znać z cyklu „Ingrid Barrøy”. Od powieści Niewidzialni zaczęłam przygodę z serią i trwam w niej do dzisiaj.

Roy Jacobsen wyjątkowo pisze o przyrodzie. Czuć, że jest mu bliska, ma do niej szacunek i ceni sobie obcowanie z nią. Dlatego nie dziwi mnie, że wraz z żoną Anneliese Pitz podjęli się opowieści o człowieku, który wniósł ogromny wkład w poznanie dzikiej i nieokiełznanej przyrody Syberii. Mowa o Fritzie Dörriesie, który podczas dwudziestodwuletniego pobytu na Syberii (początkowo chciał tylko odnaleźć motyla, którego widział w książce, gdy był jeszcze dzieckiem) odkrył tysiące gatunków roślin i zwierząt.

Punktem zapalnym i początkiem, który sprawił, że powstał Człowiek, który kochał Syberię był rękopis Dörriesa. Podróżnik i odkrywca spisał go w wieku 90 lat (zmarł, mając 101), żeby jego rodzina wiedziała, czym się zajmował i czego doświadczył. Dokument ten, przekazywany z pokolenia na pokolenie, trafił w ręce Roya Jacobsena przyniesiony przez prawnuczkę niemieckiego podróżnika.

Roy Jacobsen i Anneliese Pitz złapali „syberyjskiego bakcyla”. Efektem jest powieść o wyjątkowym odkrywcy oraz o Syberii, krainie „która potrzebowała innego głosu — tym innym głosem jest głos Fritza Dörriesa”.

Człowiek, który kochał Syberię to książka inna niż poprzednie powieści norweskiego pisarza. Jest przewodnikiem, pamiętnikiem, spisanymi wspomnieniami oraz atlasem w jednym. Jeśli jesteście ciekawi przygód człowieka, który odsłaniał nieznane wcześniej tereny wraz z jej przyrodą, fauną i florą, to ta książka jest dla was.

Mnie bardzo się podobała, ale zdaję sobie sprawę, że to niecodzienna lektura. W wydaniu zaserwowanym przez Wydawnictwo Poznańskie jestem absolutnie zakochana.

Tytuł: Człowiek, który kochał Syberię
Autor: Roy Jacobsen, Anneliese Pitz
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Iwona Zimnicka
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich

Zobacz również

Zostaw komentarz