Są takie powieści, są takie wydarzenia z przeszłości, które wywołują ścisk żołądka i kołatanie serca. Emocje buzują, głowa protestuje, nie chcąc się godzić z tym, co miało miejsce, co spotkało niewinnych.
Wiek czerwonych mrówek Tanii Pjankowej opowiada o zatrważającym momencie w historii Ukrainy — Wielkim Głodzie. Był to akt ludobójstwa wywołany przez komunistyczne władze ZSRR w latach 1932-1933. Autorka opisuje wydarzenia, które miały miejsce w Macochach oczami bohaterów, mających różny status społeczny. To sprawia, że tym bardziej opowieść o ludziach umierających z powodu braku jedzenia, jest tak przejmująca. To spojrzenie z różnej perspektywy pokazuje, jakie jest postrzeganie rzeczywistości w zależności, czym człowiek jest „karmiony”, jakie informacje posiada, do czego ma dostęp i z czym spotyka się na co dzień. Tylko najbiedniejszy, zwykły człowiek nie ma żadnego wyboru, na nic nie ma wpływu, musi tańczyć tak, jak zagra mu władza.
Wiek czerwonych mrówek wysłuchałam w formie audiobooka. Bardzo polecam tę formę.
Tytuł: Wiek czerwonych mrówek Autor: Tania Pjankowa Wydawnictwo MOVA, Audioteka Przekład: Marek S. Zadura Forma książki: audiobook, czyta Kim Grygierzec, Maciej Jabłoński, Hanna Chojnacka; dostępna jako e-book Gatunek: literatura piękna