„Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” Katarzyna Zyskowska

przez Katarzyna Denisiuk

Z prozą Katarzyny Zyskowskiej spotkałam się do tej pory dwukrotnie. Pierwszą była Historia złych uczynków, która początkowo mnie nie uwiodła, po czym wessała w swój „gęsty, momentami smolisty, lepki, cuchnący klimat”. Druga zabrała mnie w lata 30. i uwikłała w Sprawę Hoffmanowej. Już te dwie powieści pokazały mi, że polska autorka potrafi tworzyć wyjątkowy klimat sprawiając, że czytelnik odrywa się od rzeczywistości i przenosi się w wykreowany literacki świat. Smaku dodaje realność postaci i otoczenia, w jakim się odnajdują.

W najnowszej powieści Katarzyny Zyskowskiej jest podobnie i równocześnie inaczej. Nie skłamię pisząc, że obawiałam się narracji z perspektywy bohaterów, którzy mieli swoje pierwowzory w przeszłości i byli uczestnikami historycznych wydarzeń. Kto z nas nie zna z czasów szkolnych twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego?

Autorka w burzliwej fabule pełnej dramatycznych zwrotów akcji odtworzyła uczuciowe życie polskiego poety i przybliżyła postaci kobiet, które były dla niego najważniejsze — matki i żony. Stworzyła piękną historię miłosną, która wije się od roku 1941 i ma tragiczny koniec w 1944.

Od początku wiemy, że szczęśliwego zakończenia nie będzie, ale pełni nadziei liczymy na to, że to, co przydarzyło się Krzysztofowi Kamilowi i Basi, było tym najlepszym, co ich mogło spotkać w czasie burzliwych lat wojny.

Szklane ptaki to trójgłos Basi, Krzysztofa Kamila i Stefanii, który ledwo zaczyna mówić i opowiadać historię, a zaraz zostaje zduszony.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Katarzyny Zyskowskiej to czuły hołd dla wszystkich młodych ludzi, którym wojna odebrała młodość i zmusiła do heroicznej walki o ojczyznę. Poeci, pisarze, artyści, wszyscy musieli się wpasować do rzeczywistości. Nie każdy był bohaterem, ale bohatersko, na miarę swoich możliwości walczył z okupantem. A miłość? Dodawała odwagi i wiary w przetrwanie.

Szklane ptaki czyta się ze ściśniętym sercem i żalem, że musiało wydarzyć się nieuniknione. Jednak warto udźwignąć te emocje i z czułością popatrzeć wstecz.

Czy się boję? Czy myślę o śmierci?

Nie wiem.

Czy myślę o Baśce?

Bezustannie.

Czy tak sobie wyobrażałem powstanie?

To ponad ludzkie wyobrażenie.

Tytuł: Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Autor: Katarzyna Zyskowska
Wydawnictwo Znak Literanova
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: biografia, pamiętnik, literatura piękna

Zobacz również

2 komentarze

Szczypta_Kasi 31 grudnia 2022 - 13:56

Uwielbiam Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego poezja brzmi tym rytmem, który współgra ze mną. Niewielu poetów potrafię tak odbierać. Czytałam też kilka jego biografii i niezwykle polubiłam go jako człowieka. Muszę koniecznie więc spróbować i tej książki.

Reply
Katarzyna Denisiuk 2 stycznia 2023 - 17:01

Serdecznie Ci Kasiu polecam!

Reply

Zostaw komentarz