„Oko snajperki” Kate Quinn – Kobieta, która zmieniła losy świata

przez Katarzyna Denisiuk

Nie znałam wcześniej twórczości Kate Quinn nazywanej mistrzynią powieści historycznej. Przepadam za wplataniem faktów w fikcję literacką, jak również budowaniem fabuły na wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Odnajdywanie znanych miejsc, pierwowzorów literackich postaci, sprawia mi ogromną frajdę. A czym ma być czytanie jak nie pasmem dobrych (nie zawsze dla nas wygodnych) wrażeń i emocji?

W centrum uwagi swojej powieści amerykańska autorka postawiła Ludmiłę Pawliczenko kobietę, która zapisała się na kartach historii jako strzelec wyborowy.

„Była jedną z 2000 kobiet-snajperów w Armii Czerwonej i jedną z 500, które przeżyły wojnę. Twierdziła, że w czasie II wojny światowej trafiła 309 żołnierzy, w tym 36 snajperów wroga”.

Kilka słów o fabule

Oko snajperki prowadzi czytelnika przez koleje losów dziewczyny, która będąc młodą matką, zapragnęła zostać strzelcem wyborowym i spełniać się w roli snajperki w walce Armii Czerwonej z Niemcami. Kate Quinn tworzy fascynującą otoczkę wokół postaci Mili. Obok jej niezłomności pokazuje jej ludzką twarz — słabości, troski i rozterki. Portretuje jej towarzyszy życia i kompanów z frontu.

„Była pierwszym obywatelem radzieckim przyjętym przez prezydenta USA, który wręczył jej rewolwer Colta. […] W czasie wizyty w USA zaprzyjaźniła się z prezydentową Eleonorą Roosevelt, która odwiedziła ją w 1957 roku w czasie podróży po ZSRR”.

Autorka zabiera nas również do USA, gdzie Mila uczestniczy w oficjalnych spotkaniach delegacji rosyjskiej, które mają na celu wyzwolenie zaangażowania w wojnę i otwarcie frontu zachodniego.

Kilka słów o wrażeniach

Przyznaję, że książka Kate Quinn wciągnęła mnie od pierwszych stron. Z fascynacją obserwowałam poczynania Mili Pawliczenko, jej drogę do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu w strzelaniu oraz zmaganie się z przeciwnościami, które zgotował jej los. W moim odczuciu autorka bardzo przyjemnie wplotła fakty w fikcję (a może na odwrót?) i stworzyła opowieść o niezłomności i walce o przetrwanie.

Jeśli jesteś fanem powieści, w których fakty są ważnym budulcem fabuły, to ta powieść jest dla ciebie. Ja bawiłam się świetnie.

Tytuł: Oko snajperki
Autor: Kate Quinn
Wydawnictwo Mando
Przekład: Anna Gralak
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz