„Rów Mariański” Yasmin Schreiber – Droga do samego siebie

przez Katarzyna Denisiuk

„Rów Mariański to najgłębszy znany rów oceaniczny na Ziemi. Według ostatnich pomiarów głębokości rowu wynosi 10 994 m”.

W języku angielskim funkcjonuje uroczy idiom „love someone to the moon and back”. Równie dobrze ogrom miłości można porównać do głębokości Rowu Mariańskiego. Jednak nie tylko miłość. Również smutek, rozpacz i poczucie beznadziei. Nikt nie chce doświadczać tych emocji, ale prawdą jest, że na wiele zdarzeń w naszym życiu po prostu nie mamy wpływu.

Rów Mariański niemieckiej biolożki jest jej debiutem literackim. Na kartach powieści bardzo wyraźnie odbija się naukowe i życiowe doświadczenie autorki. Dzięki temu historia, którą nam opowiada, jest wiarygodna, chociaż przeplatana fikcyjnymi i wręcz szalonymi pomysłami.

Kilka słów o fabule

Rów Mariański to powieści drogi, gdzie w pewnym momencie spotykają się dwie zupełnie sobie obce osoby. Co może połączyć Paulę, młodą kobietę ustawioną życiowo z ekscentrycznym starszym panem, którego stać na wiele zwariowanych pomysłów, jeśli tylko mają doprowadzić do zamierzonego celu? Miłość i strata. Miłość, która wypełnia każdą komórkę ciała i strata, która zalewa bezbrzeżnym smutkiem. Radzenie sobie z silnymi emocjami jest bardzo trudne. Jednak, gdy przy boku mamy osobę, która nas rozumie, przeżywa to samo, ale na swój sposób, to razem jest łatwiej. Można się na drugim oprzeć, przegadać kotłujące się w głowie wątpliwości i rozgonić czarne chmury.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Yasmin Schreiber to historia do przytulania i kochania. Smutna, wzruszającą, ale też wywołująca momentami uśmiech na twarzy. Serwuje dużo emocji oraz sprawia, że ze ściśniętego gardła wydobywa się głębszy oddech. Czyta się ją doskonale, chociaż nie chce się jej kończyć. Czujemy, ba! domyślamy się, jaki będzie finał tej opowieści i nie chcemy, żeby nastąpił.

Smutek w końcu traci impet i przemija. Odbicie się od dna Rowu Mariańskiego zawsze jest możliwe, tylko trzeba na nowo odnaleźć sens życia. Polecam, bo to bardzo przyjemna lektura pomimo niewesołych przeżyć głównych bohaterów.

Tytuł: Rów Mariański
Autor: Jasmin Schreiber
Wydawnictwo Otwarte
Przekład: Agnieszka Walczy
Forma książki: papierowa, dostępna jaki e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz