„Córeczka” Tamara Duda – Bezimienni bohaterowie

przez Katarzyna Denisiuk

O tej powieści było głośno i nadal jej echa powinny być słyszalne. Tamara Duda ukraińska dziennikarka i tłumaczka w latach 2014-2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Początkowo działania rosyjskie przybierały postać wojny hybrydowej, której elementami były między innymi: interwencja militarna na Krymie, jego aneksja, wojna Donbasie oraz incydent w Cieśninie Kerczeńskiej.

Konflikt eskalował, aż do wybuchu wojny 24 lutego bieżącego roku i trwa do dzisiaj.

Córeczka to historia kobiety, która dorastając pod opieką babci brawurowo wchodzi w wiele życiowych ról, pokazując prawdę o konflikcie zbrojnym i jego skutkach.

Tamtej wojny wykiełkowało ziarenko, które z czasem uczyniło mnie tym, kim jestem — partyzantką, szpiegiem i dywersantką.

Córeczka jest heroiczna, odważna i silna. Udowadnia, że pomagać można na różne sposoby i że każdy z nas ma coś do zaoferowania. Równocześnie jest prawdziwa, ludzka, pełna wewnętrznej walki ze swoimi przekonaniami i wartościami.

My wyszliśmy na ulicę, żeby przekonywać, oni planowali zabijać. Kropka.

Powieść Tamary Duda jest również obrazem przyjaźni nie zawsze gładkiej i miłej, ale wiernej, gdzie zawsze można na siebie liczyć i na sobie polegać. Zwłaszcza w obliczu zagrożenia.

Może i jestem kroplą w oceanie, może ten ocean szumi niepomiernie daleko od nas, ale i tak powinniśmy wydusić z siebie, ile zdołamy, natchnąć mocą to wątłe koryto, a ona poniesie nasze wody ku wielkiej Ukrainie.

Czy Córeczka to dzieło uniwersalne? O tak! Autorka napisała historię, której miejsce akcji mogłoby być w każdym miejscu, gdzie wybucha konflikt zbrojny, gdzie człowiek staje przeciwko człowiekowi i człowieczeństwo poddawane jest największej próbie. Książka ukraińskiej pisarki jest godna polecenia. Bardzo dobrze skonstruowana czyta się z zapartym tchem, a zarazem kotłującymi się w głowie pytaniami i przemyśleniami.

Zło czai się wszędzie, a w jego obliczu i bezpośrednim zderzeniu nie możemy być pewni, co się wydarzy.

Tytuł: Córeczka
Autor: Tamara Duda
Wydawnictwo KEW
Przekład: Marcin Gaczkowski
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz