„Ja sama” Aga Szynal – W poszukiwaniu siebie

przez Katarzyna Denisiuk

Ja sama to powieść wydana przez autorkę Agę Szynal, która prowadzi stronę Kobieca Siła Wsparcia. Podarowała mi książkę z dedykacją, gdzie napisała między innymi: „mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie”. Znalazłam i to całkiem sporo. Myślę, że autorka nawet nie zdawała sobie sprawy, że jeden z wątków bardzo mocno ze mną zagrał. Niestety nie mogę Ci o tym napisać, bo zdradziłabym ważne elementy fabuły, a to byłoby niedopuszczalne.

Kilka słów o fabule

Ja sama to historia Marty, która na swoim życiowym koncie ma już całkiem sporo sukcesów i mnóstwo trosk. Zawsze ogarnięta, starająca się sprostać wszelkim oczekiwaniom zwłaszcza otoczenia, rodziny, pracodawcy, z czasem gubi swoją autentyczność i przestrzeń dla siebie. Wszystko robi w imię „ja sama” do momentu, gdy ta samodzielność traci parę i staje się zużytym kapciem.

Kilka słów o wrażeniach

Ja sama nie jest wesoła, w ogóle. Dla niektórych kobiet może być wręcz przygnębiająca, gdy przeglądną się w historii Marty, jak w lustrze i stwierdzą, że warto byłoby przeorganizować swoje życie. Cieszę się, że mnie to nie dotyczy, a to, co spotkało Martę, tylko fragmentarycznie było moim udziałem.

Przyznaję, że postawa głównej bohaterki wzbudziła we mnie emocje niekoniecznie pozytywne. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że takich Mart jest wśród nas całkiem sporo. Historia kobiety pokazuje, że w tej gonitwie za własnym ogonem warto przystanąć i pomyśleć o sobie, a nie tylko o innych, o własnym szczęściu i dobrostanie. Nikt nie przeżyje życia za nas, a życie tylko dla innych, może stać się destrukcyjne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Ja sama to ciekawy debiut. Pióro Agi Szynal jest lekkie, dzięki czemu książkę czyta się swobodnie. Bardzo jestem ciekawa, czy ta na wskroś kobieca literatura otworzy jakieś czytelniczce oczy, albo czy będzie drogowskazem, którą drogą nie podążać, a jeśli już, to jak z niej szybko zawrócić.

Tytuł: Ja sama
Autor: Aga Szynal
Kobieca Siła Wsparcia
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz