Przepadam za powieściami, których źródłem inspiracji jest historia, zwłaszcza ta, której nie doświadczyłam. W połączeniu z wielowątkowością, wielopokoleniowością i skomplikowanymi ludzkimi dziejami tworzy obraz mieniący się feerią barw.
Kilka słów o fabule
Szkoła luster przenosi czytelnika do XVIII wieku za mury Wersalu, gdzie młode dziewczęta są przygotowywane do bycia towarzyszkami i (przede wszystkim) kochankami ówczesnego władcy. Za zamkniętymi drzwiami, w głębokiej konspiracji garstka służących i zaufanych osób wie, co się dzieje. A tak naprawdę tylko krzywdzone i traktowane podmiotowo dziewczęta żyją w nieświadomości, mając w głowach wyobrażenia o wielkiej wzajemnej miłości. Rzeczywistość okazuje się okrutna i bezpardonowa. Nie ma w niej miejsca na romantyczne uczucie i marzenia o światowym życiu. Każdy ma znać swoje miejsce w szeregu i jakiekolwiek odstępstwo od konwenansów nie znajduje aprobaty.
Kilka słów o wrażeniach
Ewa Stachnik prowadzi czytelnika po świecie dworskich intryg, wychodząc do społeczeństwa, któremu blichtr jest zupełnie obcy. Towarzyszymy kobietom w ich zmaganiach ze sztywną hierarchią oraz podczas prób odnalezienia szczęśliwego miejsca do życia.
Szkoła luster to powieść, którą doskonale się czyta. Wydanie, chociaż piękne, nie jest poręczne, co nie zmienia faktu, że ta książka walczy o miejsce w wakacyjnej walizce.
W powieści Ewy Stachnik czuć przestrzeń, zapowiedź zagadki, tajemnicy, skrywanych sekretów i kuluarowych zagrywek. Pachnie przepychem oraz poraża nierównością społeczną.
Ta powieść jest jak otwarte drzwi do literackiej przygody, labiryntu, w którym może czekać wiele pułapek, jak i zachwycających momentów. Połączenie fikcji literackiej z wydarzeniami historycznymi daje rewelacyjny efekt. Czytelnik odrywa się od codzienności i przenosi do Francji obłudy, zakłamania, manipulacji, które tańczą wspólny taniec w komnatach Wersalu.
W mojej ocenie to powieść idealna na lato i uważam, że świetnie sprawdziłaby się w formie audiobooka. Polecam!
Tytuł: Szkoła luster Autor: Ewa Stachniak Wydawnictwo Znak Literanova Przekład: Ewa Rajewska Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book Gatunek: literatura piękna, historyczna Współpraca