„Lincoln Highway” Amor Towles – Amerykańska odyseja

przez Katarzyna Denisiuk

Nie czytałam Dobrego wychowania ani Dżentelmena w Moskwie autorstwa Amora Towlesa, za to trafił mi się Lincoln Highway. Po lekturze tej książki mam pewność, że do poprzednich kiedyś zaglądnę. Co prawda nie wiem, czy są napisane w podobnym stylu, ale czuję, że to może być moja bajka.

Dlaczego zaczęłam tę opinię od zwrócenia uwagi na sposób pisania? Otóż jeśli po kilku stronach mam wrażenie, że czytam książkę, której autorem mógłby być John Steinbeck, to oznacza, że powieść wywrze na mnie spore wrażenie. Uwielbiam gawędziarski stylStainbecka, dlatego kupuję twórczość każdego autora, która jest podobna do dzieł twórcy Gron gniewu i Na wschód od Edenu.

Droga nie zawsze prowadzi nas tam, gdzie chcemy, ale czasem trzeba dać się jej ponieść.

Lincoln Highway to droga, która łączy wschodnie i zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Powstała w 1913 r.  i prowadzi od Times Square w Nowym Jorku do parku Lincolna w San Francisco. Ciągnie się przez 5454 km.

Kilka słów o fabule

Czasami wkroczenie w dorosłość z całym bagażem obowiązków i odpowiedzialności następuje zbyt szybko i bez pardonu. Młody osiemnastoletni Emmett Watson wychodzi z poprawczaka i wraca do rodzinnego domu, w którym czeka na niego młodszy brat i długi po ojcu. Postanawia zacząć nowe życie, wyruszając z bratem do Kalifornii śladami dawno niewidzianej matki. Zamiast na zachód jadą do Nowego Jorku. Los trochę z nich drwi, stawiając na drodze liczne przeszkody. Czy początek Lincoln Highway będzie dla nich szczęśliwym rozpoczęciem drogi ku nowemu życiu?

Kilka słów o wrażeniach

Książka Amora Towlesa jest jak najlepsza powieść przygodowa gdzie, co rusz napotykamy nowe trudności do pokonania oraz życiowe supły do rozwiązania. Zbieramy garść doświadczenia, które pozwala budować pewność siebie oraz fundamenty pod nowe umiejętności pomocne przy kolejnych zawirowaniach. Autor stworzył niesamowicie sympatycznych młodych bohaterów, którzy zadziwiają rezolutnością, siłą i mądrością życiową równocześnie nie będąc oderwanymi od rzeczywistości. Kibicujemy im, wspieramy oraz dodajemy otuchy w realizacji celu.

Lincoln Highway jest ciepła, przyjemna i mądra. Mówi o tym, co w życiu ważne, co buduje nasz kręgosłup moralny, by być dobrym człowiekiem. To w końcu powieść z klimatem i duchem starej Ameryki.

Bardzo mi się ta podróż podobała!

Tytuł: Lincoln Highway
Autor: Amor Towles
Wydawnictwo Znak Literanova
Przekład: Anna Gralak
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz