„Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” Ishbel Szatrawska – Amerykański sen?

przez Katarzyna Denisiuk

Ta książka jest inna niż wszystkie. Zacznijmy od okładki. Nie pamiętam tak długiego tytuły. Przyznasz, że wiele mówi. Wiemy, kto jest głównym bohaterem i gdzie mieszkał. Domyślamy się, że autor_ka opisuje nam jego życie. Autor, no właśnie. Na okładce nie ma imienia i nazwiska. Dopiero w środku oraz na skrzydełku książki wraz z krótkim biogramem. To Ishbel Szatrawska, absolwentka teatrologii, która studiowała również filmoznawstwo oraz amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Otwieramy książkę i co widzimy? Wypisane osoby występujące na kartach historii. Tak, mamy przed sobą książkę napisaną w formie dramatu. Jeśli masz ukrytą alergię na ten rodzaj literatury (jak ósmoklasiści przed tegorocznym egzaminem ;-)), to czym prędzej to zwalcz i nie odkładaj książki na bok. Gwarantuję Ci, że zostaniesz porwana_y. Dramat do tej treści pasuje idealnie!

Kilka słów o fabule

Hersh Libkim umarł. Należy go pochować, a wcześniej zabrać ciało z domu starców. Dlaczego tam się znalazł? Jaką drogę przebył – była szalenie wyboista. Jakie miał marzenia? Dlaczego zainteresował się nim duet z FBI?

Autorka w znakomity sposób i z genialnym poczuciem humoru pokazuje czytelnikowi podróż łódzkiego Żyda poprzez Auschwitz do Stanów Zjednoczonych, gdzie grał w filmach.

Żyd może zagrać absolutnie wszystko. Nie dlatego, że jest taki genialny, że jest wybitnym aktorem, przewyższającym w swych fachu wszystkich innych aktorów. Żyd może zagrać wszystko, bo wie, że w tej grze zawsze zawiera się doświadczenie niebezpieczeństwa, ryzyka utraty życia. Najwspanialsze aktorstwo to świadomość śmierci.

Myślisz, że nie wiem, jak to wygląda? Przyjeżdżasz wychudzony, zabiedzony, w obozach widziałeś wszystko, skończone bestialstwo, ludzi, którzy przestają być ludźmi, tony trupów, przyjeżdżasz i co dostajesz? Społeczeństwo, w którym każdy uważa cię za świra.

Amerykański Sen? Spełnienie? Samorealizacja? Szczęśliwe życie? To domek z kart, który zostaje zburzony pod wpływem lekkiego podmuchu. A ten podmuch wychodzi … z naszych ust.

Słodko-gorzka to historia. Wesoło-smutna. Niewygodna. Fascynująca w formie. Bardzo polecam!

Tytuł: Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia
Autor: Ishbel Szatrawska
Wydawnictwo Cyranka
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: dramat
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz