„Dom” Rafał Cichowski – Zdrowy rozsądek

przez Katarzyna Denisiuk

Dom to moje pierwsze spotkanie z prozą Rafała Cichowskiego. Co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę lekturę? Słowa: „Mocna, bezpardonowa opowieść o emocjach biorących górę nad zdrowym rozsądkiem i powrotach do domu, który pod naszą nieobecność nagle stał się zupełnie obcy”.

Emocje, powroty do domu to kluczowe słowa, które przykuły moją uwagę. Możliwe, że z wiekiem staję się bardziej nostalgiczna, dlatego lubię czytać fikcję literacką o dorosłości skonfrontowaną z pamiątkami z przeszłości i obrazami na stałe zadrukowanymi na dnie duszy.

Kilka słów o fabule

Czaja zagrał va banque i przegrał. Z góry o nazwie „sukces, pieniądze, kochająca dziewczyna” stoczył się w dolinę zwątpienia. Dlatego wrócił do rodzinnego miasteczka, gdzie zastał starych kumpli. U boku przyjaciela z dzieciństwa wkracza na nowy szlak naszpikowany trudnymi przejściami i przepaściami oraz nasączony adrenaliną. Ta podróż będzie dla Czai kluczowa, pełna przemyśleń w celu ponownego przewartościowania swojego życia. Wiele się o sobie dowie, wiele kluczowych decyzji podejmie. Czy uda mu się wrócić na szczyt?

Kilka słów o wrażeniach

Dom to książka o poszukiwaniu siebie, o konieczności włączenia życiowej pauzy w celu sprawdzenia, czy w naszym życiu wszystko nadal dobrze funkcjonuje. Jeśli nie, to nie wolno jechać z zabójczą prędkością na czołówkę z przyszłością, ale poprawić to, co się wypaczyło i zmieniło optykę.

Dom jest męski, to znaczy, że mało w nim kobiet. Te, które się pojawiają, są ważnymi postaciami. Bez nich życie byłoby niepełne. Co więcej, to one pokazują niezłomny charakter i chęć zmiany życia na lepsze.

Niczego się po powieści Rafała Cichowskiego nie spodziewałam, a dostałam dobrą literaturę nasiąkniętą rozważaniami nad naszym jestestwem, obecnością tu i teraz oraz walką z zakłamaniem i pozornym szczęściem.

Dobra książka. Polecam.

Tytuł: Dom
Autor: Rafał Cichowski
Wydawnictwo MOVA
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz