„Bez wstydu. Sekspraca w Polsce” Karolina Rogaska – Bez pouczania

przez Katarzyna Denisiuk

Bez wstydu. Sekspraca w Polsce to kolejna książka, która ukazała się w serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Hasłem serii jest: „Rzeczywistość wciąga bardziej niż fikcja”. Ja się z tym zdaniem w wielu przypadkach zgadzam. Jeśli tylko trafimy na temat, który nas interesuje, zgłębiony i opisany przez dobrego i dociekliwego reportera, to zostaniemy wessani.

Wydaje mi się, że do tej pory nie czytałam reportaży wcieleniowego albo nie zdawałam sobie sprawy, że taki poznaję. Dziennikarstwo wcieleniowe to takie, w którym „reporter zmienia swoją tożsamość w celu zdobycia informacji, jakich nie dałoby się uzyskać bez użycia tej techniki. Jest ono stosowane m.in. w dziennikarstwie śledczym”.

Kilka słów o treści

Karolina Rogaska postanowiła przyjrzeć się sekspracy w Polsce i w czerwcu 2018 roku zatrudniła się w warszawskim klubie go-go. Dzięki znajomości z dziewczynami z klubu dowiedziała się, na czym polega ich praca i jak one siebie postrzegają. Poza tym była na planie filmu pornograficznego i w klubie swingersów. Rozmawiała z dziewczynami, które pracowały przed kamerkami oraz kobietami do towarzystwa. Dla tych wszystkich osób zajmujących się sekspracą nie było tematów tabu. Mówiły o swoim zajęciu, jak o każdej innej pracy, za którą otrzymuje się płacę.

Kilka słów o wrażeniach

Reportaż Karoliny Rogaskiej otworzył przede mną drzwi do nieznanego mi dotąd świata, nad którym wisi całun potępienia, wstydu i przede wszystkim niewiedzy.

Uczę się przez całe życie i bardzo to lubię, dlatego cieszę się, że powstają książki, które moją wiedzę o świecie poszerzają.

Czy wiesz, że określenie prostytutka jest niemile widziane w seksbiznesie?

Napisałam tę książkę, by oddać głos osobom pracującym seksualnie. Chciałam stworzyć przestrzeń tylko dla nich. Sprawdzić, ile jest mitów w wyobrażeniach na temat ich zajęcia. Bez pouczania i patrzenia na nie z góry.

Bez wstydu to bardzo ciekawa książka poszerzająca horyzonty. Udowadnia, jak ciasno jesteśmy związani w naszych konserwatywnych postawach. Polecam!

Tytuł: Bez wstydu. Sekspraca w Polsce
Autor: Karolina Rogaska
Wydawnictwo Poznańskie
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz