„W oddali” Herman Diaz – Egzamin z samotności

przez Katarzyna Denisiuk

Kiedy trafia w moje ręce powieść, która jest finalistką Pulitzera oraz PEN/Faulkner Award (nagroda literacka przyzwana przez PEN/Faulkner Foundation autorowi najlepszej amerykańskiej prozy opublikowanej w danym roku), to podskórnie czuję, że to będzie coś dobrego. Jeśli chcecie oderwać się od codzienności, wyjść poza ramy często czytanego gatunku, to proponuję udać się w podróż z bohaterem W oddali.

Kilka słów o fabule

To powieść drogi, w której towarzyszymy szwedzkiemu imigrantowi od Kalifornii na wschód. Bez grosza, samotnie, bez znajomości języka pokonuje kolejne kilometry (mile). Ma jeden cel – odnaleźć brata, z którym go rozdzielono. Idzie pod prąd wielkiej fali emigrantów zdążających na zachód. Dojmująca samotność od czasu do czasu przerywana jest przypadkowymi spotkaniami, które wielokrotnie działają destruktywnie na życie chłopaka. Na szczęście są również takie, które są pouczające i pogłębiają jego wiedzę o świecie i życiu. Styka się z przyrodnikami, kryminalistami, fanatykami religijnymi, oszustami, Indianami, przedstawicielami prawa. Doznaje wielu krzywd, upokorzeń i bólu. Mierzy się z wielkością i majestatem przyrody, jej bezwzględnością i nieczułością. Ale to drugi człowiek jest tym, przed którym musi uciekać w bezbrzeżną samotność i alienację.

Nadzieja umiera ostatnia, dlatego cały czas wierzy, że osiągnie swój cel.

Kilka słów o wrażeniach

W oddali rozgrywa się w głowie bohatera. Razem z nim próbujemy przetrwać za wszelką cenę, napędzani tęsknotą za bratem. W powieści Hermana Diaza mamy do czynienia z wieloma gatunkami. Odnajdziemy tutaj elementy westernu (zwracam uwagę fanom Na południe od Brazos), powieści przygodowej, oplecione studium jednostki mogącej liczyć tylko na siebie oraz narracji migracyjnej.

Czas spędzony z W oddali jest niespieszny, wielce melancholijny i metaforyczny. Bohater nie zżyma się na swój los, ale bierze go takim, jaki jest mu dany. To czytelnik reaguje na to, co spotyka go na drodze, przejmując jego ukryte emocje.

Ciekawa literatura, dająca do myślenia, z powolną akcją i spojrzeniem w głąb siebie. W duchu stoicyzmu. Polecam!

Tytuł: W oddali
Autor: Herman Diaz
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Paweł Lipszyc
Forma książki: papierowa; dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz