„Przywiązania” Vivian Gornick – Relacja

przez Katarzyna Denisiuk

Na wstępie warto wspomnieć, że Vivian Gornick uważana jest za prekursorkę eseju autobiograficznego. Przywiązania w cudowny sposób obrazują niełatwe relacje matki i córki.

Powieść płynie dwoma nurtami. Jeden meandruje w świecie młodej Vivian, jej wspomnień o życiu w kamienicy w żydowskiej dzielnicy Bronksu. Ten obraz mieni się wieloma kolorami, a na jego wyraz składają się sąsiedzi zatopieni we własnych czterech ścianach, ale również chętnie dzielący się życiowymi rozterkami ze wspólnotą. Pierwsze skrzypce grają kobiety opiekujące się ogniskiem domowym — zadziorne baby, mające własne zdanie i niewahające się to zdanie forsować. Intensywności i nasycenia dodaje ich pochodzenie — wszyscy sąsiedzi Vivian są emigrantami. Otaczanie się wielokulturowością sprawia, że życie dziewczyny nabiera energii. Spośród mieszkańców wybija się osobowość matki Vivian. To kobieta pewna siebie, z wysokim mniemaniem o własnej mądrości. Z taką matką życie pod jednym dachem bywa trudne. Staje się jeszcze trudniejsze po śmierci męża i ojca. Vivian wspomina ten ciężki czas, starając się być obiektywną.

Drugi nurt to lata 80., kiedy Vivian jest dorosła. Spacerują z matką ulicami Nowego Jorku albo przesiadują w mieszkaniu tej drugiej. Tutaj rozmowy wielokrotnie schodzą na poważne, życiowe tematy. Dochodzi do sporów i kłótni, również zwierzeń.

Kilka słów o wrażeniach

Książki wysłuchałam w bardzo dobrej interpretacji Ewy Abart. Dzięki temu, że Przywiązania to autobiografia, przez cały czas wyczuwa się prawdę. Autorka doskonale oddała ducha relacji z matką — osobą apodyktyczną i zazdrosną. Te momenty, kiedy ścierały się ich charaktery, były niezwykle żywe i emocjonalne.

Vivian Gornick kapitalnie ubrała w słowa emocje i przywróciła wspomnienia z dzieciństwa. Nie tylko o ludziach i ich interakcjach potrafi ładnie pisać. Wiele dobrego dostało się również Nowemu Jorkowi, gdzie pisarka mieszka do dzisiaj.

Świetna książka! Również mocno rekomenduję formę audio.

Tytuł: Przywiązania
Autor: Vivian Gornick
Wydawnictwo Filtry, Audioteka
Przekład: Łukasz Witczak
Forma książki: audiobook, czyta Ewa Abart; dostępna jako e-book
Gatunek: autobiografia, pamiętnik

Zobacz również

Zostaw komentarz