„Ofiara nr 2117” Jussi Adler Olsen – Przeszłość

przez Katarzyna Denisiuk

Przyznaję – chyba nie pierwszy raz – że mam słabość do serii kryminałów duńskiego pisarza Jussi Adler-Olsena.

Departament Q to jednostka kopenhaskiej policji, zajmująca się starymi, nierozwiązanymi sprawami. W Ofierze nr 2117 skumulowana siła członków departamentu zostaje rzucona na pomoc jednemu z nich – Assadowi. To człowiek skrywający przed współpracownikami swoją historię, znany z językowych potknięć i lapsusów oraz wtrącania zabawnych porównań z wielbłądami (sic!) w roli głównej.

Bolesna przeszłość, którą Assad zostawił za sobą i pogrzebał w czeluściach pamięci, za sprawą hiszpańskiego dziennikarza ożywa na nowo. Wszystkie skrywane koszmary wychodzą na wierzch, uderzając w mężczyznę z wielką siłą. Na szczęście ma wokół siebie ludzi, którzy zrobią wszystko, by mu pomóc wygrać z demonami przeszłości.

Jak to u Jussi Adler-Olsena bywa, w każdej części cyklu splata się kilka wątków i poruszany jest ważny społeczny motyw. W Ofierze nr 2117 podniesiony został temat uchodźców oraz uzależnienia od gier komputerowych, mającego tragiczne konsekwencje.

„Departamentu Q” mam w zwyczaju słuchać. Ponownie sięgnęłam po audiobooka, którego czyta Janusz Zadura. Doskonale interpretuje treść, przez co idealnie oddaje ducha powieści i emocje na każdym etapie fabuły.

Lubię tę serię i przepadam za jej bohaterami – Carlem, Rose, Assadem. Tworzą zgrany, dopełniający się zespół. Ofiara nr 2117 może nie była porywająca i jedną z lepszych, ale nadal dobra i godna polecenia. Jeśli pojawi się kolejna odsłona serii, to na pewno po nią sięgnę. Jussi Adler-Olsen tworzy historie nieoderwane od rzeczywistości, realne i co najważniejsze bardzo ciekawe. To podążanie za wątkami, które początkowo oderwane od siebie, finalnie stykają się w jednym punkcie, jest intrygujące. Dobre audio!

Tytuł: Ofiara nr 2117
Autor: Jussi Adler-Olsen
Wydawnictwo Sonia Draga, Audioteka
Przekład: Joanna Cymbrykiewicz
Forma książki: audiobook, czyta Janusz Zadura; dostępna jako e-book
Gatunek: kryminał
Seria: Departament Q (8)

Zobacz również

Zostaw komentarz