„Kobiety bez mężczyzn” Shahrnush Parsipur – Tęsknota

przez Katarzyna Denisiuk

Słowem wstępu

Kobiety bez mężczyzn irańskiej pisarki wzbudził tak silny sprzeciw władz kraju, że książki zakazano i nie można jej było zdobyć w legalnym obiegu. Co więcej, wydawnictwo, które wydało powieść, zostało zamknięte, a autorce został wytoczony proces. Chcąc ukrócić szykany, Shahrnush Parsipur wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

Kilka słów o fabule

Akcja powieści rozgrywa się w Iranie w 1953 roku. Bohaterki powieści to pięć zupełnie niepodobnych do siebie kobiet. Nauczycielka z wyższej klasy średniej. Jej rówieśniczka, której marzeniem jest dobre zamążpójście. Starsza od nich panna, żyjąca pod czujnym okiem apodyktycznego brata. Wykształcona żona urzędnika państwowego, która nie zaznała szczęścia w małżeństwie oraz młoda prostytutka, mająca nikłe pojęcie o normalnym życiu. Łączy je jedno — bycie permanentnie wpychanym w gorset zachowań i zasad dyktowanych przez mężczyzn i normy społeczne. Wyzwolenie się spod jarzma oceny otoczenia jest niezwykle trudne. A każde łamanie, a wręcz próba przekraczania granic, wiąże się z byciem wytykaną, a nawet zhańbioną.

Każda z nich w inny sposób radzi sobie ze społecznym batem. Ich życiowe drogi w pewnym momencie prowadzą w jednym kierunku. Karadż to rajski ogród, który staje się kobiecą ostoją, miejscem wolnym od trosk i ograniczeń. Tutaj spotkają szczęście i będą mogły się zrealizować jako kobiety. Czy na pewno to będzie raj? Czy istnieje takie miejsce, które odczarowuje rzeczywistość? Co się dzieje z głęboko zakorzenionymi przyzwyczajeniami, wychowaniem i wartościami?

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Shahrnush Parsipur jest odważna, wzbudza dyskurs, pobudza chęć analizowania postępowania bohaterek w kontekście społeczeństwa i religii, w których funkcjonują. Autorka wplata elementy magiczne, metafizyczne, które w mojej ocenie idealnie komponują się z fabułą.

Bardzo dobrze czytało mi się tę niewielką prozę. Jest kolorowa, wielowymiarowa i pełna ciekawych spostrzeżeń. Na podstawie książki powstał film. Niestety nie udało mi się go odnaleźć.

PS Nakład został wyczerpany, dlatego książki należy szukać w drugim obiegu, do czego zachęcam.

Tytuł: Kobiety bez mężczyzn
Autor: Shahrnush Parsipur
Wydawnictwo Claroscuro
Przekład: Alicja Farhadi
Forma książki: papierowa; niedostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz