Podsumowanie czytelniczego 2021 roku

przez Katarzyna Denisiuk

Słowem wstępu

Jeśli ktokolwiek myśli, że stworzenie czytelniczego podsumowania roku jest sprawą łatwą, to grubo się myli. Ok, jeśli na „liczniku” mamy kilkanaście przeczytanych książek, to zadanie nie powinno przerastać, ale gdy jest ich ponad setka, albo i dwie setki? Wybór naprawdę jest bardzo trudny.

Jak powstała lista

Do dzisiejszego podsumowania podchodziłam kilka razy. Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem. Stwierdziłam, że tych świetnych książek w 2021 było tak dużo, że stworzenie krótkiej listy jest po prostu niemożliwe. Do drugiej próby przygotowałam się inaczej. Poczyniłam pewne założenia – wypiszę sobie te książki, których fabuły zapadły mi w pamięć (prawda jest taka, że szybko je zapominam – za dużo czytam!) i te, które dostarczyły mi mnóstwo emocji (książki z początku roku siłą rzeczy mają gorzej). Sukces! Powstała długa lista (longlist jak przy The Booker Prizes, z tą różnicą, że wybrałam 20 tytułów, a nie 12-13; jednym słowem na bogato). Trzeci etap wcale nie okazał się prostszy, ale w końcu powstała lista … 11 tytułów.

Jeden darzę tak dużą czułością, że jest tym najważniejszym. Mowa o powieści Mileny Michiko Flašar Nazwałem go Krawat, którą objęłam pierwszym w życiu patronatem.

 

 

 

O liście

Mój wybór jest subiektywny jak każdy stworzony przez czytającego książki i osoby dzielącą się wrażeniami w mediach społecznościowych. Czytanie książek jest cudownym zajęciem i bardzo osobistym. To, co jednemu się podoba, drugiemu wcale nie musi. To, jak odbieramy daną powieść/opowiadanie/esej/wiersz zależy od mnóstwa czynników i własnych przeżyć. Dlatego nigdy nie zakładam, że moje pozytywne emocje podczas lektury, będą Waszymi.

W 2021 roku dużo książek dostałam od wydawnictw, którym w tym miejscu bardzo dziękuję za zaufanie. Były momenty, że czytałam tylko nowości wydawnicze i przyznaję, że nie do końca ten stan mi się podobał (na własne życzenie!). Myślałam, że to one zdominują roczne podsumowanie, a okazało się inaczej, z czego się bardzo cieszę. Listę tworzą wydania papierowe, e-booki oraz audiobooki. Dla mnie forma nie ma znaczenia. Literaturę poznaję tak, jak w danym momencie mi pasuje.

Życzenia noworoczne

Drodzy odwiedzający i czytający mojego bloga, bardzo Wam dziękuję za obecność! Życzę Wam zaczytanego 2022 roku, obfitującego w piękne, wartościowe, przesycone emocjami historie. Odkrywajcie nowe dla Was gatunki. Próbujcie i smakujcie. Ja na przykład chciałabym w przyszłym roku przeczytać kilka komiksów.

Wszystkiego dobrego!

Lista

Po tym przydługim wstępie zapraszam do zapoznania się z subiektywną listą ulubionych/najlepiej zapamiętanych/emocjonujących książek przeczytanych i wysłuchanych w 2021 roku. Kolejność przypadkowa.

📱 Jeden z nas. Opowieść o Norwegii Åsne Seierstad, Wydawnictwo W.A.B. (reportaż, literatura faktu)

Norweska dziennikarka opisuje przebieg tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na wyspie Utøya 22 lipca 2011 roku, gdy zginęło dziesiątki młodych ludzi. Åsne Seierstad patrzy szeroko, a nie skupia się tylko na osobie zbrodniarza.

📗 Daleko, dalej Pascal Garnier, Wydawnictwo Claroscuro (literatura piękna)

Wielki ukłon stronę Wydawnictwa Claroscuro, że wydaje dzieła francuskiego pisarza. Autor w mistrzowski sposób potrafi wplatać w swoje historie mroczność ludzkiej duszy i zachowań. W żonglowaniu codziennym szaleństwem jest niezastąpiony. Użyte na skrzydełku papierowego wydania określenie „malarz atmosfer”, idealnie do tego pisarza pasuje.

📱 Wrony Petra Dvořáková,  Wydawnictwo Stara Szkoła (literatura piękna)

To kameralna i skondensowana powieść, ale niecicha. Tutaj krzyczy wiele osób, w tym czytelnik protestujący przeciwko krzywdzie dziecka. Bardzo mi się ta proza podobała. Do tego stopnia, że nie mogłam się od niej oderwać i przeczytałam na raz.

📗 11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat Mitchell Zuckoff, Wydawnictwo Poznańskie (literatura faktu)

To nie jest książka idealna, opisująca wydarzenia, które miały miejsce 20 lat temu. Ma amerykański szlif, co nie przekreśla faktu, że doskonale się ją czyta. Bardzo polecam!

🎧 Drelich. Prosto w splot Jakub Ćwiek, Wydawnictwo Marginesy, Audioteka (sensacja, thriller)

Dawno nie słuchałam tak dynamicznej, pełnej fajerwerków i zwrotów akcji powieści. Nie spodziewałam się, że ten audiobook będzie tak fantastyczną rozrywką. Ani minuty się nie nudziłam. Z wypiekami na twarzy czekałam na kolejne rozstrzygnięcia. Ta książka to przykład tego, o czym piszę, czyli subiektywny odbiór i wybór lektury, która w danym momencie sprawi najwięcej frajdy.

📱 Sto dni bez słońca Wit Szostak, Wydawnictwo Powergraph (literatura piękna)

Jeśli nie czytaliście powieści polskiego pisarza, to bardzo Was zachęcam. Ta książka jest inna niż wszystkie. Inteligentna, chociaż przegięta. Rozciąga zwoje mózgowe we wszystkie strony. Bardzo energetyczna proza i świetna rozrywka. Podziwiam autora za pomysł i wykonanie.

📗 Drżę o ciebie matadorze Pedro Lemebel, Wydawnictwo Claroscuro (literatura piękna)

Ogromnie spodobał mi się język powieści, który jest frywolny, często dosadny, ale utrzymany w ryzach. Dzięki temu historia nakreślona przez autora jest odczuwalnie energetyczna i równocześnie klimatyczna. Z wielką przyjemnością podążałam za autorem, zachwycając się jego stylem i pisarskim pazurem.

🎧 Gwałt polski Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Audioteka (reportaż)

Ten tytuł to wrota do bram piekieł. Gwałt polski to głosy osób zgwałconych podparte analizami akt sądowych, licznymi rozmowami z bliskimi kobiet skrzywdzonych oraz specjalistkami. Warto było sięgnąć po tę książkę. Jeśli macie siłę, to bardzo Wam polecam.

📱 W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii Robert Kolker, Wydawnictwo Czarne (reportaż)

Ten reportaż ma wielką moc edukacyjną i sprawia, że poznajemy chorobę nie tylko z punktu widzenia i odczuwania chorego, ale również osób z jego najbliższego otoczenia. Czas z reportażem był niesamowitym czytelniczym doznaniem. Bardzo polecam nie tylko fanom gatunku. Na pewno podczas lektury nie będziecie się nudzić.

📗 Niebo w kolorze siarki Kjell Westö, Wydawnictwo Poznańskie (literatura piękna)

Powieść fińskiego pisarza pięknie się rozwija. Tak jak rozwijają się jej bohaterowie. Czerpałam ogromną przyjemność z wczytywania się w ich historię życia. Z uwagą obserwowałam, jak się zmieniali i jaki wpływ miało na nich środowisko, w którym żyli. Dawno żadna powieść tak mocno mnie nie wciągnęła. Styl autora oraz wykreowane przez niego postaci przyciągały jak magnes.

I w końcu najważniejsza dla mnie powieść 2021 roku, czyli:

📗 Nazwałem go Krawat Milena Michiko Flašar, Oficyna Lustro (literatura piękna)

Powieść Mileny Michiko Flašar polecam czytelnikom szukającym w literaturze wyciszenia, spokoju i pięknych słów. Autorka nie operuje kwiecistym stylem i językiem. Jest oszczędna, ale zarazem bardzo spostrzegawcza i wyczulona na emocje. Jej książka sprawa, że na kilka godzin odrywamy się od codzienności, by być świadkiem odkrywania siebie na nowo.

Pozwolę sobie (za zgodą autorki) zacytować kilka zdań opinii Magdaleny @efemerycznosc_chwil o Nazwałem go Krawat:

Poruszała mnie prostota wypowiedzi płynąca jednostajnym metaforycznym rytmem. Zachwycała wrażliwość autorki i paleta emocji w „Nazwałem go krawat” zawarta. To opowieść w której strach przed zmianą i codzienna rutyna jest tym co chroni, zmusza do wyjścia na chwilę z pieczary- jednocześnie ćwiartując psyche boleśnie. […] Wspaniała, intymna, gęsta, iście „japońska” proza.

I na koniec… 

Hmm, a może jesteście ciekawi pozostałych tytułów z długiej listy? Proszę bardzo!

📱Migracje Charlotte McConaghy, Wydawnictwo Czarna Owca (literatura piękna)

🎧Człowiek o 24 twarzach Daniel Keyes, Wydawnictwo Wielka Litera, Audioteka (literatura faktu)

🎧Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon Mark Bowden,  Wydawnictwo Poznańskie, Audioteka (reportaż)

📗Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo, Wydawnictwo Poznańskie (literatura piękna)

📱Informacja zwrotna Jakub Żulczyk, Wydawnictwo Świat Książki (literatura piękna)

📗Kąkol Zośka Papużanka, Wydawnictwo Marginesy (literatura piękna)

📗Shuggie Bain Douglas Stuart, Wydawnictwo Poznańskie (literatura piękna)

📱Cukry Dorota Kotas, Wydawnictwo Cyranka (literatura piękna)

📗Sprawa prezydenta Marc Elsberg, Wydawnictwo W.A.B. (sensacja, thriller)

Dziękuję za ten czytelniczy rok!

Zobacz również

Zostaw komentarz