„Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety” dr Renee Engeln

przez Katarzyna Denisiuk

Bardzo byłam ciekawa książki dr Renee Engeln – profesor psychologii Uniwersytetu Northwestern. We wstępie przeczytamy:

Stworzyliśmy kulturę, która wmawia kobietom, że najważniejsze to być piękną. Narzucamy im nieosiągalne kanony piękna, a później, kiedy się nimi przejmują – oskarżamy o próżność albo, co gorsza, zbywamy pełnymi troski słowami: „Każdy jest piękny na swój sposób” i upominamy, że powinny akceptować siebie takimi, jakie są.

Obsesję piękna tworzy pięć części zatytułowanych:

  1. Na czym polega obsesja piękna;
  2. Jak obsesja piękna wpływa na kobiety;
  3. Jak media napędzają obsesję piękna;
  4. Nieskuteczna walka z obsesją piękna;
  5. Jak walczyć z obsesją piękna.

Myślę, że swobodnie można stwierdzić, że podążanie za aktualnymi w danym momencie i określonym czasie kanonami piękna, nie jest obce żadnej kobiecie. Co więcej, to naśladownictwo dotyka coraz młodsze pokolenia. Dopóki ma ono formę dbania o siebie dla siebie, bez chęci sprostania wymaganiom środowiska i otoczenia, to problemu nie ma. Pojawia się, gdy obsesja bycia piękną (czyli jaką?!) paraliżuje nasze działania.

Dr Renee Engeln od wielu lat bada zmagania kobiet z ideałami piękna. Stwierdza, że „dziewczynki i kobiety, które źle się czują we własnym ciele, nie stanowią nielicznej subkultury czy próżnej mniejszości”.

Obsesja piękna pojawia się, kiedy energia emocjonalna kobiety jest tak silnie związana z wyglądem, że trudno jej dostrzec pozostałe aspekty życia. […] Nie da się z niej po prostu wyrosnąć, a wyzwolenie się wymaga świadomego, wytrwałego wysiłku.

Czy książka dr Renee Engeln była dla mnie odkrywcza? Nie. Codziennie obserwuję jak media społecznościowe i ich społeczność koncentrują się na wyglądzie kobiet, bardziej niż na tym, kim są, co osiągnęły i co mówią. A reklamy? Kto z nas nie widział, jak bardzo uprzedmiotawiają kobiety?!

Słowem podsumowania

W obsesję piękna nie wpadłam, ale mam świadomość, że może i stanowi ogromny problem dla wielu kobiet i dziewcząt. Najciekawsza była dla mnie ostatnia część, czyli jak walczyć z obsesją piękna. Autorka zamieściła kilka wskazówek, porad prowadzących do konkretnych działań.

W mojej ocenie Obsesja piękna to lektura o charakterze poznawczym. Może dzięki niej jakaś dziewczyna, kobieta poczuje się lepiej? Może lektura książki zadziała terapeutycznie?

Mam nadzieję, że przemówi do ciebie chociaż jedna z historii opowiedzianych w tej książce. Różnimy się między sobą, ale mamy do pokonania tę samą drogę, a słowa tych z nas, które już ją przebyły, mogą stać się cennym drogowskazem, zaś historie tych, które się na tej drodze potykają i którym wydaje się, że kroczą nie samotnie, przypominają, że powinnyśmy troszczyć się o siebie nawzajem.

Tytuł: Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety
Autor: dr Renee Engeln
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Maja Komorowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: poradnik
Współpraca

Zostaw komentarz