„Latawce” Romain Gary – Opór przeciw złu

przez Katarzyna Denisiuk

Kiedy zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa Prószyńskiego, że ukaże się kolejna powieść autora Życia przed sobą (opublikowanego pod pseudonimem Émile Ajar) oraz Obietnicy poranka, to wiedziałam, że po nią sięgnę.

Kilka słów o fabule

Romain Gary zabiera czytelnika do niewielkiego gospodarstwa w Normandii, gdzie młody Ludo dorasta pod opieką wuja Ambrożego i w otoczeniu budowanych przez niego niezwykłych latawców. Ich nietuzinkowość to odbicie osobowości mężczyzny – miejscowego listonosza oddanego ojczyźnie i wroga pojawiającej się na horyzoncie nowej władzy.

Życie chłopca płynęłoby swoim spokojnym torem, jednak na jego drodze staje Lila, w której Ludo się zadurza. Serce nie sługa i rwie się do dziewczyny, choć ona nie odwzajemnia (początkowo) jego uczuć. Nastroje polityczne i społeczne coraz bardziej burzą się, aż wybucha wojna. W tym czasie Lila, która pochodzi z polskiej arystokratycznej rodziny, znika. Ludo postanawia odnaleźć miłość, ocalić siebie i dziewczynę.

Kilka słów o wrażeniach

Romain Gary potrafi pleść zajmujące opowieści, z rozmachem rozwijając poszczególne wątki. Rewelacyjnie osadza je w różnych miejscach akcji, bardzo dbając o detale. To jeszcze nie wszystko. Największą siłą jego prozy jest kreacja bohaterów. Są wyjątkowi, zabawni, błyskotliwi. Z wieloma chciałabym się spotkać by wdać się w pogawędkę. Nie inaczej jest z Latawcami.

Pacyfista Ambroży, szef kuchni, który trzęsie lokalem, kontrolując zaplecze i politycznych gości, burdelmama, mająca oko na klientelę i z kunsztem mistrza szachowego rozstawiająca figury na społecznej planszy i wielu innych.

W Latawcu jest czule (wątek miłosny), poważnie (wojna, zagrożenie, walka o życie) i … zabawnie. Momentami miałam wrażenie, że wątki i postaci były bliskie tym z serialu „’Allo ’Allo!”

Słowem podsumowania

Nie zawiodłam się na kolejnej przeczytanej przeze mnie powieści dwukrotnego zdobywcy nagrody Goncourtów. Po raz kolejny stwierdzam, że Romain Gary to świetny opowiadacz. Obcowanie z Latawcami było bardzo przyjemne.

Tytuł: Latawce
Autor: Romain Gary
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Przekład: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz