„Książka o przyjaźni” Maciej Marcisz – Więzy mocniejsze niż miłość

przez Katarzyna Denisiuk

Czytelnicy, którzy znają twórczość Macieja Marcisza i spodobały im się Taśmy rodzinne, z entuzjazmem przyjęli wiadomość o nowej książce. Byłam jedną z nich. Ciekawiło mnie, w jaki sposób rozwinął tytuł – Książka o przyjaźni. Czy będzie dosłownie? Może autor zaserwuje nam studium przypadku? Rozgryziemy, kim jest przyjaciel i jaką rolę odgrywa? Nic bardziej mylnego.

Kilka słów o fabule

Książka o przyjaźni to historia młodych ludzi, którzy natrafili na siebie w szkole i stworzyli własny, dosyć hermetyczny świat. Do czasu. Początkowo nierozerwalni, mający wgląd w swoje życia, marzenia i myśli. Z czasem zaczęli kroczyć własnymi ścieżkami, nabierając osobistych doświadczeń. Lukę po przyjacielu i przyjaźni wypełniali innymi ludźmi, ale zawsze, co jakiś czas, wracali do przeżyć z przeszłości, dotykając miejsc w duszy naznaczonych przez przyjaciela.

Kasia, Dorota i Michał nie byli do siebie podobni. Każdy z nich był inny, ale doskonale się dopełniali. Czas doświadczył łączącej ich więzi. Pokiereszował. Echo zostało. Raz poruszona struna, co jakiś czas się odzywała. Rezonowała w ich wspomnieniach.

Kilka słów o wrażeniach

Nie przeżywałam najnowszej powieści Macieja Marcisza, ale dziwnym trafem, co jakiś czas, co któryś rozdział czy wątek, głośniej do mnie wołała. Spodobał mi się jej rytm, swoboda i spokój. W Książce o przyjaźni wyraźnie odbija się bardzo interesujące postrzeganie świata przez młodego autora. Mam nieodparte wrażenie, że każda kolejna powieść będzie jeszcze lepsza, dojrzalsza. Na pewno będę śledziła dalsze poczynania pisarskie Macieja Marcisza.

Słowem podsumowania

Książka o przyjaźni sprawiła mi dużo przyjemności. Lubię historie o codzienności z akcją rozciągniętą w czasie, gdy mogę być świadkiem zmian, jakie zachodzą w bohaterach pod wpływem zmieniającego się otoczenia i okoliczności. Myślę, że milenialsi mogą się w tej historii odnaleźć. Mnie się spodobała.

Tytuł: Książka o przyjaźni
Autor: Maciej Marcisz
Wydawnictwo W.A.B.
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz