„Niebo w kolorze siarki” Kjell Westö – Na dobre i na złe

przez Katarzyna Denisiuk

Seria Skandynawska wznowiona przez Wydawnictwo Poznańskie to seria powieści, w której wielu czytelników – na pewno nie każdy – znajdzie coś dla siebie. Jestem jej wierną fanką i za każdym razem, gdy ma się pojawić nowa powieść, czekam z niecierpliwością.

Najnowsza książka cyklu to historia napisana przez fińskiego prozaika i poetę, który pisze po szwedzku. Niebo w kolorze siarki to kawał literatury, bo liczącej ponad 500 stron. Nie chciałam, żeby się kończyła. Powieść wpisuję na listę polecanych grubasów, bo jest po prostu świetna!

Kogo ta książka zauroczy? Przede wszystkim czytelników lubujących się w rodzinnych historiach oraz opowieściach rozciągniętych w czasie – od najmłodszych lat, do starości. Kjell Westö w żadnym momencie nie poszedł na skróty, ale konsekwentnie i aktywnie towarzyszył swojemu bohaterowi we wszystkich ważnych i ważniejszych momentach jego życia. Czy było ono pełne fajerwerków i niebywałych zwrotów akcji? Nie. Jednak było złożone, wielowymiarowe i pełne kolein, które należy pokonać. Poza tym burz, które trzeba przetrwać oraz decyzji, które trzeba podjąć.

Kilka słów o fabule

Niebo w kolorze siarki opisuje uniwersalną opowieść o ludziach, których ścieżki życiowe przecięły się w dzieciństwie i trwały w mniejszym, bądź większym kontakcie przez lata. Przyciągali się i odpychali. Kochali i nie cierpieli. Bo życie nie jest prostym rachunkiem, którego wynik jest oczywisty i łatwy do wyliczenia. To równanie o bardzo wielu niewiadomych. Trzeba dołożyć mnóstwo starań, żeby pójść właściwą drogą i dojść do celu.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść fińskiego pisarza pięknie się rozwija. Tak jak rozwijają się jej bohaterowie, czyli narrator oraz dwójka przyjaciół z dzieciństwa. Wciąga od pierwszych stron i tak trwa aż do końca.

Czerpałam ogromną przyjemność z wczytywania się w ich historię życia. Z uwagą obserwowałam, jak się zmieniali i jaki wpływ miało na nich środowisko, w którym żyli. Dawno żadna powieść tak mocno mnie nie wciągnęła. Styl autora oraz wykreowane przez niego postaci przyciągały jak magnes. Z przyjemnością przeczytałabym kolejne książki (kontynuację?) Kjella Westö.

Bardzo polecam. Na długie jesienno-zimowe wieczory, jak znalazł!

Tytuł: Niebo w kolorze siarki
Autor: Kjell Westö
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Katarzyna Tubylewicz
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz