„Bal szalonych kobiet” Victoria Mas – Deficyt sprawiedliwości

przez Katarzyna Denisiuk

Przyznaję, że do przeczytania debiutanckiej powieści francuskiej autorki skusiła mnie rekomendacja Jacka Mulczyka-Skarżyńskiego. Napisał między innymi: „Świetnie napisana powieść z Paryżem w klimacie Emila Zoli […] Suspens tańczący z feminizmem”. Pomimo tego, że mam pewne zastrzeżenia, to tę książkę będę miło wspominała.

Kilka słów o fabule

Akcja powieści rozgrywa się w Paryżu w 1885 roku, a najważniejsze wydarzenia, w szpitalu psychiatrycznym Salpêtrière. Miejsce to jawi się jako przedsionek piekła, do którego żadna z mieszkanek miasta nie chciałaby trafić. Czy przypięcie łatki „szalona” jest aż tak trudne?

Eugénie przekonuje się na własnej skórze, że poważanie, szacunek w towarzystwie i prestiż społeczny są dużo ważniejsze niż rodzicielska miłość. Trafia za mury szpitala, gdzie na własne oczy przekona się, czym jest szaleństwo, kto dzierży władzę i steruje kobietami jak bezwolnymi marionetkami. Czy uda się jej wydostać z zamknięcia i udowodnić swoją poczytalność?

Kilka słów o wrażeniach

Bardzo spodobał mi się pomysł na fabułę. Dobranie elementów, które utworzyły obraz Paryża, francuskiego społeczeństwa i wartości, jakie tworzyły kręgosłup moralny, było trafione i bardzo ciekawe. Victoria Mas miała w garści puzzle, z których powstałby piękny, wielowymiarowy i wielowarstwowy obraz, a finalnie udało się jej ułożyć obrazek. Zabrakło mi Paryża, uliczek oraz klimatu miejskiego. Temat bezrefleksyjnego stygmatyzowania kobiet i wkładanie ich w gorset szaleństwa, również mógł być dużo bardziej pogłębiony. Poza tym wpleciona iskierka feminizmu mogła zaświecić mocnym ogniem, a tylko lekko się żarzyła.

Dwadzieścia lat to nic, aby zmienić utrwaloną mentalność w społeczeństwie zdominowanym przez ojców i mężów. Żadna kobieta nigdy nie jest pewna, czy jej słowa, oryginalność, aspiracje nie zaprowadzą jej w budzące strach mury budowli w XIII Dzielnicy.

Słowem podsumowania

Bal szalonych kobiet czytało mi się bardzo dobrze. Fabuła jest niezwykle ciekawa i dobrze poprowadzona. Gdyby powieść została rozbudowana, a wątki pogłębione, to myślę, że otrzymalibyśmy kapitalną powieść. Na ten moment moje wrażenia są lekko ciepłe. Żałuję, bo mogłoby być euforyczne.

Tytuł: Bal szalonych kobiet
Autor: Victoria Mas
Wydawnictwo Mova
Przekład: Bożena Sęk
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz