„Zagraj mi na drogę” Iva Procházková – Niebezpieczna muzyka

przez Katarzyna Denisiuk

Lubię powieściowe serie, których pojedyncze książki nie są ściśle ze sobą powiązane. Wskakuję w nie, kiedy chcę i w kolejności, jaka mi się zamarzy, bez straty dla zrozumienia tła i fabuły. Te serie, w których wydarzenia wynikają z poprzednich odsłon, również są fajne. Wiążą czytelnika na dłużej i sprawiają, że rodzi się silniejsza więź czytelnika z jej bohaterami. Ale mają jeden minus – bywa, że z utęsknieniem czekamy na kolejne części.

Zagraj mi na drogę czeskiej pisarki Ivy Procházkovej jest trzecią powieścią serii ze śledczym Mariánem Holiną. Nie czytałam dwóch poprzedniczek, ale zapewniona, że nie będzie to miało znaczenia dla odbioru powieści, zaczęłam czytać. Szybko, po raz kolejny, przekonałam się, że czescy autorzy kryminałów lubią snuć swoje historie wokół konkretnego środowiska. Był Człowiek pana ministra Michala Sýkory i intryga w uczelnianych murach. Teraz przyszedł czas filharmonię i wielkie muzyczne wydarzenie – festiwal Praska Wiosna.

Kilka słów o fabule

W budynku wspomnianej filharmonii znaleziono ciało zamordowanej znanej klarnecistki. Sprawa jest o tyle ciekawa, że Olga Brandejsová zagrała koncert nieplanowo. Czyżby sam udział sprawił, że ślepy los trafił właśnie na nią? Marián Holina wierzy swojej intuicji, jednak w tym przypadku nic nie układa się tak, jak powinno. Postępujące śledztwo ujawnia coraz to nowe powiązania Olgi z innymi muzykami. Skupienie się na jej osobie i wzięcie pod lupę jej życia pokazuje, że niejednej osobie zalazła na skórę. Krąg podejrzanych poszerza się. Na dodatek giną kolejne osoby. Holina ma ręce pełne roboty.

Kilka słów o wrażeniach

Czeskie kryminały mają swój specyficzny klimat. Te, które czytałam, mają rozbudowaną, wielowątkową fabułę meandrującą w różnych kierunkach. W Zagraj mi na drogę autorka nie daje łatwych rozwiązań, przez co zmusza czytelnika do główkowania. To też sprawia, że książkę czyta się z ciekawością i chęcią odgadnięcia zamysłu autorki.

Rozwiązanie kryminalnej zagadki było zaskakujące i nieoczywiste. Całość została bardzo zgrabnie napisana, co dało efekt w postaci fajnie spędzonego czasu z czeskim krymi. Czysta przyjemność.

Tytuł: Zagraj mi na drogę
Autor: Iva Procházková
Wydawnictwo Afera
Przekład: Julia Różewicz
Forma książki: papierowa; dostępna w formie e-booka
Gatunek: kryminał
Seria:  Marián Holina (3)

Zobacz również

Zostaw komentarz