„Wdowinek” Anna Fryczkowska – Trauma przeszłości

przez Katarzyna Denisiuk

Portrety małych miasteczek oraz małomiasteczkowe środowisko są tłem wielu powieści. Ale nie jest ich na tyle dużo, żebyśmy mogli z łatwością dostrzegać wzajemne wpływy, czy fabularne klisze. Dlatego chętnie sięgam po książki opisujące prowincjonalne życie, żeby przekonać się w jaki sposób autor przedstawił wątek niewielkich społeczności.

Styl Anny Fryczkowskiej poznałam dzięki powieści Równonoc – jednej z książek wydanej pod szyldem wydawnictwa Od deski do deski, znanego z kapitalnej serii „Na F/Aktach”. Zrobiła na mnie duże wrażenie, dlatego na kolejną lekturę w formie e-booka wybrałam Wdowinka.

Kilka słów o fabule

Bohaterką powieści jest Aniela, a raczej Andżelika, która przyjeżdża z Warszawy do rodzinnego miasteczka na pogrzeb brata. Od lat czuje się obca w rodzinie, dlatego planuje zaraz po uroczystości wyjechać i zostawić przeszłość za sobą. Jednak pokrętny los, a może przeznaczenie, zatrzymują ją na dłużej. Aniela będzie zmuszona ponownie przepracować wydarzenia z przeszłości. Mierzenie się z osobistą traumą będzie przyczynkiem do wejścia na drogę tajemnicy i odkrywania nieznanych jej do tej pory faktów z życia miejscowej ludności oraz najbliższych.

Kilka słów o wrażeniach

Anna Fryczkowska w swej powieści pociąga za wiele sznurków i porusza wiele bolesnych tematów. Nie pisze o nich wprost, zwłaszcza na początku, ale umiejętnie buduje akcję, wplatając je w fabułę. Poznajemy życie Anieli, ale przede wszystkim historie rodzinne, w których nie brakuje negatywnych emocji.

Powieść nie jest odkrywcza, nie burzy światopoglądu, ale jest innym, kolejnym, ciekawym prozatorskim pokazaniem problemów i tragedii, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami domostw. Dodatkowo thrillerowy wątek dodaje Wdowinkowi mroczności i pazura.

Słowem podsumowania

Książkę bardzo dobrze się czyta, bo Anna Fryczkowska przyjemnie pisze, zapraszając czytelnika do powolnego tańca z jej prozą. Bez gwałtownych ruchów, ale z kilkoma mocnymi i ciekawymi akcentami, płyniemy przez Wdowinka. Dobra lektura!

Co tam rząd, parlament, sądy i czwarta władza. Tu rządzi piąta: ludzkie gadanie.

Tytuł: Wdowinek
Autor: Anna Fryczkowska
Wydawnictwo Świat Książki
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz