„Tylko matka” Roy Jacobsen – W cieniu wspomnień

przez Katarzyna Denisiuk

Wielokrotnie zastawiałam się, czy za każdym razem, kiedy pomyślę o twórczości Roya Jacobsena, to przed oczami i we wspomnieniach będę miała Niewidzialnych jego autorstwa. Darzę tę książkę ogromnym sentymentem, ponieważ zapoczątkowała moją przygodę z Serią Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Od tamtej pory (styczeń 2019) niewiele się zmieniło – niezmiennie zajmuje czołowe miejsce w moim czytelniczym sercu.

Kilka słów o fabule

Tylko matka jest czwartym tomem cyklu norweskiego prozaika, który zabiera czytelnika na wyspę Barrøy. W poprzedniej odsłonie tj. w Oczach z Rigela główna bohaterka wyruszyła w poszukiwaniu ukochanego i miłości. Tym razem układa swoją codzienność na wyspie, chłonąc wieści z lądu.

Norwegia budzi się po wojnie. Stabilizuje. Jednak dla niektórych jest to czas życiowych zmian spowodowanych kapryśnym losem, który wystawia na próbę człowieczeństwo jednostki. Również w życiu Ingrid następują burze. Czy jest na nie gotowa? Wielokrotnie udowadniała sobie i otoczeniu, że potrafi sprostać wielu wyzwaniom, dlatego odważnie wkracza w nową dla niej i jej rodziny rzeczywistość.

Kilka słów o wrażeniach

Kto zna prozę Roya Jacobsena, ten wie, czego może się spodziewać po jego książkach. Konsekwentnie i niebywałym spokojem kreśli mikro historie swoich bohaterów. Jest wirtuozem prostoty i klimatycznego oddania codzienności zwyczajnych ludzi. W jego powieściach odbija się surowość przyrody z wprasowanymi migawkami życia bohaterów.

Tylko matka jest kolejnym, idealnie pasującym do pozostałych części puzzlem opowieści snutej przez Jacobsena. To książka z niespieszną fabułą i spokojnymi, wyważonymi emocjami. Każda z części cyklu ma w sobie coś specyficznego. Tylko matka skupia się na rodzinie i rodzinnych więzach. Wydaje się unikatowa, taka na wskroś „jacobsenowa”.

Słowem podsumowania

Bardzo lubię klimat powieści norweskiego pisarza. Wiem, że gdy zacznę czytać, to znajdę się w innym świecie. Po raz czwarty mnie nie zawiódł. Tylko matka nie przebiła Niewidzialnych, ale jest pięknym uzupełnieniem serii. Czekam na kolejną powieść pisarza.

Tytuł: Tylko matka
Autor: Roy Jacobsen
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Iwona Zimnicka
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna
Seria: Ingrid Barrøy (4)

Zobacz również

Zostaw komentarz