„Linie krwi” Jesmyn Ward – Amerykańskie Południe

przez Katarzyna Denisiuk

Moja przygoda z prozą amerykańskiej autorki, „pierwszej w historii laureatki dwóch statuetek National Book Award” jest zróżnicowana. Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie z uwagi na nagromadzenie realizmu magicznego, nie skradła mojego serca. Zupełnie odwrotnie było ze Zbieraniem kości. Ta książka zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po Linie krwi – debiut powieściowy Jesmyn Ward.

Trzeba przyznać, że autorka ma umiejętność bardzo ciekawego i wnikliwego portretowania amerykańskiego społeczeństwa. Nie skupia uwagi na życiu w metropolii, ale na małych miasteczkach i ich mieszkańcach, często dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Kilka słów o fabule

W Liniach krwi Jesmyn Ward opisuje losy dwóch braci wychowywanych przez schorowaną babcię. Aby pomóc rodzinie muszą znaleźć zatrudnienie. Jednak na wybrzeżu zatoki Missisipi nie jest to łatwe, a wręcz bardzo trudne. Obszar, na którym szalał huragan Katrina, nie daje wiele możliwości i szans dla młodych, prosto po szkole chłopców. Jednemu z braci się udaje. Drugi wkracza na bardzo niebezpieczną ścieżkę, która może doprowadzić go do zguby.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Jesmyn Ward przesiąknięta jest Południem. Czytelnik wkracza w środowisko młodych ludzi, którzy muszą zmagać się z brakiem. Brakiem rodzicielskiego ciepła, wsparcia, perspektyw. Niewiele osób może im pomóc w mocowaniu się z codziennością oraz trudem życia. Co więcej, są tacy, którzy  bardzo negatywnie na nich działają.

Linie krwi czyta się bardzo dobrze. W tej powieści można się doszukać elementów spójnych z pozostałymi książkami autorki. Równocześnie można poczuć, że jest to debiut powieściowy Jesmyn Ward. Bardzo dobry – warto dodać.

Jeśli czytaliście Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie i/lub Zbieranie kości, to Linie krwi powinny przypaść Wam do gustu. To solidna proza warta poznania, ale w mojej ocenie bez fajerwerków. Dla mnie numerem jeden amerykańskiej pisarki zostaje Zbieranie kości.

Tytuł: Linie krwi
Autor: Jesmyn Ward
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Tomasz Gałązka
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz