„Głębia” Marek Stelar – Odwrócenie ról

przez Katarzyna Denisiuk

Jesienny klimat sprzyja – w moim przypadku – czytaniu kryminałów. Jeśli na celowniku pojawia się książka autora, którego lubię, to tym bardziej się nie wzbraniam. Głębia, najnowsza powieść Marka Stelara, to powrót do perypetii nadkomisarza Tomasza Rędzi. Jeśli śledziliście dokonania autora i jego bohatera, to z pewnością wiecie, że Głębia jest trzecią z kolei powieścią (po Bliznach i Sekcie). A to oznacza, że słychać w niej wyraźne echo wydarzeń, które miały miejsce w poprzednich odsłonach. Równocześnie pragnę uspokoić tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z kryminałami polskiego pisarza od tej książki – nie pogubicie się! W lot złapiecie klimat powieści oraz wszystkie relacje, jakie zachodzą między bohaterami.

Kilka słów o fabule

Tym razem gros uwagi skupiona jest na nadkomisarzu Rędzi oraz prokuratorce Agnieszce Rybarczyk. Obydwoje, wbrew woli, zostają wciągnięci w bardzo niebezpieczną grę, której finał bardzo szybko zmierza ku tragedii. Aby ocalić własną skórę oraz bliskich, muszą wykonać taktyczne salto. Czy uda im się wyjść z morderczej rozgrywki bez szwanku? Czy odnajdą osoby odpowiedzialne za lawinę przestępstw? Kto utonie, a kto zdoła ocaleć?

Kilka słów o wrażeniach

Marek Stelar potrafi pisać tak, że czytelnik chwyta za książkę i od razu nurkuje w odmęty historii. Nie tworzy bardzo zagmatwanych scenariuszy. Trzeba również przyznać, że nie są one banalne, a tym bardziej nie są kalką znanych kryminalnych powieści. Lubi przywoływać dawnych bohaterów, których przygody bardzo zgrabnie wplata w bieżące wydarzenia. Ale, jeszcze raz podkreślę, ich nieznajomość nie wpływa negatywnie na odbiór książki.

Czy jestem usatysfakcjonowana z lektury Głębi? O tak! To bardzo przyjemna odskocznia od innych literackich gatunków, bez irytujących bohaterów, wyjaśnienia zagadki, które powoduje przewracanie oczami oraz tła powieści, które nie przystoi do rzeczywistości.

Jestem na tak! Od dawna powieści Marka Stelara wpisują się w moją potrzebę skoku w inny gatunek. Polecam!

Tytuł: Głębia
Autor: Marek Stelar
Wydawnictwo Filia
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: kryminał
Seria: Nadkomisarz Rędzia (3)

Zobacz również

Zostaw komentarz