„Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” – Skąd jesteś?

przez Katarzyna Denisiuk

Kto czytał Grecję. Gorzkie pomarańcze autorstwa Dionisiosa Sturisa, ten wie, że reporter nie serwuje czytelnikom turystycznych przewodników po Grecji. Na próżno będziecie szukali w nich opisu bajecznych miejscówek do zrobienia instagramowej fotki. W zamian za to znajdziecie coś zupełnie innego – bolesną prawdę o postrzeganiu i odczuwaniu przez Greków tożsamości i pochodzenia.

Bardzo niewinne pytanie: „Skąd jesteś?” („Apo pu ise?”) może wywołać nieprzewidywalną reakcję. Może stać się elementem domina, które nie ujawni pięknego obrazka, ale nabrzmiałą i nierzadko krwawą walkę o grecką demokrację. Bo Grecja to nie tylko biało-niebieskie krajobrazy, spektakularne zachody słońca, smaczne jedzenie i wakacyjny relaks. To również konflikty społeczne, brak tolerancji i wrogość skierowana na uchodźców i imigrantów.

Kilka słów o fabule

Trzonem reportażu Dionisiosa Sturisa jest przedstawienie działalności skrajnie prawicowej organizacji Złoty Świt, której zaślepienie doprowadziło do zabójstwa rapera Pawlosa Fisasa.

Autor odkrywa przed czytelnikiem przebieg śledztwa oraz wplata mocne akcenty własnych doświadczeń i nagromadzonych przez lata spostrzeżeń oraz wniosków.

Kilka słów o wrażeniach

Ponownie sięgnęłam po audiobooka, którego czyta autor. Od pierwszej minuty zostałam wessana do świata, który opakowany w mieniący się papierek, skrywa nadpsuty środek – tożsamość narodową i grecką dumę. To jądro, które się wypaczyło, przyjmując niebezpieczną postać.

W mojej opinii Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji jest jeszcze lepszą książką od jej poprzedniczki. Opowieści słuchałam z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem. Lubię historie, które kruszą fasadę, by móc odkryć skrywaną prawdę. Dodatkowo, jeśli jest napisana z reporterską dociekliwością i obiektywizmem, to zyskuje na atrakcyjności i wartości.

Polecam ciekawym świata i tym, którzy nie obawiają się poznać ciemniejszą stronę Grecji.

Tytuł: Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji
Autor: Dionisios Sturis
Wydawnictwo Poznańskie, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta autor; dostępna w formie e-booka
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz