„Utonęła” Therese Bohman – Kontrasty

przez Katarzyna Denisiuk

Szwedzka pisarka jest autorką trzech książek. Wszystkie ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza. O dziwo, Utonęła to debiutancka powieść Therese Bohman. Styl jakim się posługuje jest oszczędny, a równocześnie obrazowy i kompletny. Dodatkowo to co może wyróżniać jej prozę, to skupienie się na życiu kobiet i ich wewnętrznych oraz zewnętrznych przemianach. Dwie poprzednie powieści, czyli O zmierzchu i Ta druga, przypadły mi do gustu, dlatego chciałam poznać Utonęła.

Kilka słów o fabule

Bohaterką powieści jest Marina. Chcąc złapać chwilę oddechu od miasta, pracy, nie do końca udanego związku, wyjeżdża ze Sztokholmu i jedzie do siostry. Wkracza w progi domu pełnego książek i roślin. Opiekę nad nimi sprawuje Stella oraz jej nowy partner, do tej pory nieznany Marinie. Kobieta staje się świadkiem niezrozumiałej dla niej relacji. Z czasem zostaje złapana w niebezpieczną sieć zmysłowości i uczucia.

Kilka słów o wrażeniach

Therese Bohman w nietuzinkowy sposób potrafi wykreować tajemniczą przestrzeń, w której ściera się wiele światów. Jest ona niewielka, wręcz duszna. Z każdej strony można wyczuć klimat niedopowiedzenia i nieoczywistości.

W Utonęła pod płaszczykiem zwyczajnego życia skrywane są trudne tematy. Odkrycie ich nie jest łatwe, a ich ujawnienie wciąga i angażuje.

Debiutancką powieść szwedzkiej pisarki czytało się świetnie, bo autorka potrafi przykuć uwagę, oszczędnie dawkując kolejne odsłony fabuły. Podobał mi się również język powieści i jej obrazowość, o czym już wspomniałam.

W samochodzie milczymy. Krajobraz jest odmieniony, pola, które latem były żółte, teraz są czarne i potargane, poranione, jakby ktoś rozdrapał je paznokciami długimi jak szpony.

To, co momentami mnie uwierało i nie do końca pasowało, to nierealność (w mojej ocenie) zachowania bohaterek. Jednak te fragmenty nie zepsuły mi odbioru całości. Zepchnęłam je na margines, skupiając się na tym, co autorka chciała nam przekazać.

Słowem podsumowania

Utonęła to dobra proza. Jak na debiut – bardzo dobra. Smutna, niebezpieczna, uzależniająca. Jeśli lubicie powieści o trudnych, chorobliwych relacjach, to polecam ten tytuł uwadze.

Tytuł: Utonęła
Autor: Therese Bohman
Wydawnictwo Pauza
Przekład: Justyna Czechowska
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz