„Niewinny” Graham Moore – Powrót przeszłości

przez Katarzyna Denisiuk

Znacie powieści Johna Grishama? To amerykański pisarz i prawnik, autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Jeśli nie czytaliście jego książek, to możecie znać ich ekranizacje: „Raport Pelikana”, „Czas zabijania”, „Firma” oraz „Klient”. Czas spędzony z tymi historiami to była świetna rozrywka, a emocje, które mi towarzyszyły, pamiętam do dzisiaj.

Liczyłam na to, że Niewinny Grahama Moore’a przypomni mi przeżycia związane ze śledzeniem prawniczych potyczek i walki dobra ze złem odbywających się w murach sądu. Po lekturze stwierdzam, że ponowne spotkanie z thrillerem prawniczym było bardzo udane.

Kilka słów o fabule

Bohaterów w Niewinnym jest wielu. Tym najważniejszym, wokół którego wszystko się kręci, i bez którego nie byłoby całego zamieszania jest Bobby Noch. Mężczyzna został oskarżony o zamordowanie swojej uczennicy. Za nim stanęło grono ławników, które go uniewinniło. Sprawa była o tyle zaskakująca, że początkowo nic nie wskazywało na wyrok zwracający mu wolność i droga do ostatecznej decyzji ławników była bardzo wyboista.

Po dziesięciu latach jeden z ławników chce rzucić nowe światło na sprawę Bobby’ego Nocha, jednak tuż przed ogłoszeniem rewelacji zostaje zamordowany. Scenariusz zaczyna pisać się na nowo, ujawniając nowe fakty i nieznane dotąd powiązania pomiędzy osobami zaangażowanymi w wydarzenia z przeszłości.

Kilka słów o wrażeniach

Daję Niewinnemu dużego plusa za konstrukcję fabuły i jej zawiłości na odpowiednim poziomie. Graham Moore w taki sposób prowadzi akcję, żeby czytelnik nie domyślił się kolejnych kroków, nie mówić już o samym zakończeniu.

Czy jest zaskakująco? Jest. Czy jest logicznie? O tak! Bardzo nie lubię, gdy na końcu powieści autor sypie rozwiązaniami jak z rękawa, które nie mają one mocnego powiązania z fabułą. W Niewinnym tego na szczęście nie doświadczamy.

Przeplatanie teraźniejszości z przeszłością to już narracyjny klasyk, który świetnie się sprawdza, uatrakcyjniając fabułę. Również w Niewinnym spełnił swoją rolę.

Zaskakująco dobrze bawiłam się z książką Grahama Moora. Dla fanów thrillera prawniczego będzie bardzo dobrą czytelniczą rozrywką. Ja jestem na tak i polecam uwadze!

Tytuł: Niewinny
Autor: Graham Moore
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Dorota Konowrocka-Sawa
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: thriller prawniczy
Data premiery: 01.09.2021

Zobacz również

Zostaw komentarz