„Cukry” Dorota Kotas – W środku

przez Katarzyna Denisiuk

Czytałam, że Cukry Doroty Kotas są niebanalne, że to wartościowa lektura, coś, co można przeżywać i z czym obcować. A może ja tego nie przeczytałam? Może te właśnie stwierdzenia po prostu przychodzą mi na myśl po przeczytaniu powieści polskiej autorki? To nie ma żadnego znaczenia. Liczy się to, że Cukry są wyjątkowe, tak jak wyjątkowa jest Dorota Kotas.

Nie chcę być wyjątkowa. Stwarza to zbyt wiele problemów.

Narracja najnowszej powieści autorki jest bardzo osobista i szczera. Pokazuje w niej, z jakimi ścianami zderza się osoba ze spektrum autyzmu, u której zdiagnozowano zespół Aspergera. Widzimy świat jej oczami, dotykamy i doświadczamy innej, a jednak tej samej rzeczywistości. Obraz jaki się ukazuje, jest szalenie ciekawy, ale również niełatwy w odbiorze.

Dorota Kotas zaprasza czytelnika do swojego laboratorium umysłu, w którym dzieją się rzeczy przeciętnemu człowiekowi nieznane. Walor poznawczy Cukrów jest niesamowity i nieoceniony. Nic, tylko cieszyć się, że mamy do tego świata dostęp.

Reżyseria życia bywa bolesna, zwłaszcza gdy niewiele w niej przystanków ze wsparciem i zrozumieniem. Cukry w wielu momentach sprawiają fizyczny ból. To cierpienie autorki przekłada się na odczucia czytelnika.

Czy napisanie tej powieści miało zadziałać terapeutycznie? Nie wiem. Chciałabym, żeby tak było. Żeby dzięki przelaniu na papier doznanych od najbliższej rodziny krzywd, Dorota Kotas złapała stabilizację i doświadczyła oczyszczenia.

Słowem podsumowania

Szanuję autorkę i podziwiam za odwagę oraz chęć podzielenia się z czytelnikami swoją cząstką życia. Cukry dostarczają ogromnego ładunku emocjonalnego. Myślę, że może wybuchnąć w nas w różnych momentach, niektórym dać iskrę odwagi do zrobienia pierwszego kroku do zmiany, albo utwierdzić w słuszności dotychczasowego postępowania.

Ujęły mnie Cukry szczerością, wrażliwością i kruchością. Myślę, że mogłabym je czytać i czytać. Autorka pisze w stylu, który mi pasuje i do mnie trafia.

Podręcznik do nauki empatii? O tak! Wiele z Cukrów można się nauczyć. Przede wszystkim bycia dobrym człowiekiem otwartym na drugiego. Świetna! Bardzo polecam!

Tytuł: Cukry
Autor: Dorota Kotas
Wydawnictwo Cyranka
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz