„Tego nie mogę ci powiedzieć” Justyna Sznajder – Poza siecią

przez Katarzyna Denisiuk

Kiedyś było gadu-gadu. Teraz jest Tinder i inne aplikacje randkowe, które pomagają nawiązywać znajomości. W wirtualnym świecie wszystko jest łatwiejsze. Można założyć maskę, można skryć się za zasłoną skromności, niedostępności i tajemnicy. Można być prawdomównym i szczerym, ale równie dobrze nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszukiwać i przybierać dowolne kreacje. Wszystko do czasu. Do momentu, gdy dochodzi do spotkania na żywo. Zderzenie z rzeczywistością może mocno rozczarować. Ten moment konfrontuje z rzeczywistością nasze założenia i wyobrażenia – często błędne.

Kilka słów o fabule

Justyna Sznajder w swojej debiutanckiej powieści opisała historię dwójki nastolatków, których wiele różni. Przepaść w statusie materialnym i społecznym oraz rodzicielskiej miłości nie stoją na przeszkodzie, żeby Karolina i Kuba świetnie się dogadywali. Więź, którą zacieśnili, staje się dla nich kołem ratunkowym w walce z codziennymi troskami i samotnością.

Kilka słów o wrażeniach

Tego nie mogę ci powiedzieć to książka z gatunku literatury młodzieżowej i new adult. Czytając o przeżyciach dwójki młodych ludzi, zamknęłam się w ich świecie pełnym huśtawek emocjonalnych, bez wszystkich narzędzi i zaplecza, które dorosły już ma lub powinien mieć, żeby radzić sobie w komunikacji społecznej. Wyłączyłam radar dojrzałości, odłożyłam na bok bagaż doświadczeń i wsłuchałam się w ich rozterki, wątpliwości i lęki.

Przyznaję, że nie jestem czytelniczym wyjadaczem i znawcą literatury młodzieżowej. Nie mam wachlarza książek tego gatunku, z którego mogłabym wyciągać atuty. Dlatego podsumuję krótko. Tego nie mogę ci powiedzieć napisana jest dobrym stylem, przez co książkę przyjemnie się czyta. Pomimo dosyć przewidywalnego scenariusza i schematycznych połączeń, z ciekawością podążałam za rozwijającą się akcją. Jako kropka nad i niech będzie stwierdzenie, że tę książkę dam mojej córce do przeczytania, bo oprócz tego, że historia Karoliny i Kuby jest przyjemna w odbiorze, to porusza kilka tematów, które dla młodego człowieka mogą być bardzo ciekawe, wartościowe i pouczające.

Tytuł: Tego nie mogę ci powiedzieć
Autor: Justyna Sznajder
Wydawnictwo Kobiece
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka; czyta Zuzanna Saporznikow
Gatunek: literatura młodzieżowa

Zobacz również

Zostaw komentarz