„Rozpływaj się” Anna Cieplak – Pokoleniowe sieroty

przez Katarzyna Denisiuk

Nie obca jest mi proza Anny Cieplak. Czytałam Lata powyżej zera, które były dla mnie zaskakujące i równocześnie świeże. Zdecydowałam się sięgnąć po Rozpływaj się, licząc na podobne wrażenia.

Jeszcze na wstępie warto dodać, że polska pisarka na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. To przenikanie i oddziaływanie młodzieńczego pulsu i fantazji są w prozie Anny Cieplak dostrzegalne i wyczuwalne.

Kilka słów o fabule

Rozpływaj się jest skokiem w toń życia czwórki młodych ludzi wychowanych w szarym bloku w Rudzie Śląskiej, w czterech ścianach, które były świadkami monochromatycznej codzienności. Robert i Janek są braćmi, którymi opiekowała się i wychowywała babcia. Robert miał Alinę, a Janek Marcelinę. Ich życie się wykoleiło. Marzenia i plany poskładały się jak domek z kart. Pomysły na lepszą przyszłość nie okazały się reżyserskim sukcesem. Coś, co kiedyś było jednością, teraz jest odległym wspomnieniem. Jednak wracają. Przybliżają się do siebie jak opiłki żelaza wabione przez magnes przeszłości. To oma (śląska babcia) jest katalizatorem ponownego spotkania i wybudzenia wspomnień.

Kilka słów o wrażeniach

Kilka dni temu pisałam o Niedostatku – powieści o zwyczajnym życiu. W Rozpływaj się również odbijamy się od codzienności. Jest ona o tyle bliższa i namacalna, bo polska. Z polskimi familokami, polską mentalnością i całym zapleczem społeczno-kulturowym. Czy dzięki temu ta powieść jest mi bliższa? I tak, i nie.

Z jednej strony miejsce akcji mocniej oddziałuje na moją wyobraźnię. Z drugiej, z przeżyciami głównych bohaterów mniej się utożsamiam.

Anna Cieplak ma cenną umiejętność obserwowania i z tych obserwacji tworzenia ciekawych historii. To, o czym pisze jest bardzo życiowe i nieoderwane od rzeczywistości. Myślę, że niejeden czytelnik przeżył cząstkę tego, co w Rozpływaj się rezonuję. I to jest wartością.

Kolejna wakacyjna lektura na poziomie? Jak najbardziej! Szarża psychologicznej analizy ludzkich zachowań wychodzi Annie Cieplak bardzo dobrze. Moje oczekiwania zostały zaspokojone.

Tytuł: Rozpływaj się
Autor: Anna Cieplak
Wydawnictwo Literackie
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz