„Normalni ludzie” Sally Rooney – Trudna miłość

przez Katarzyna Denisiuk

Rozmowy z przyjaciółmi – debiutancka powieść irlandzkiej pisarki Sally Rooney wprawiła mnie w dobry nastrój. Klimat ciągłego dialogu bardzo mi się spodobał. Na tyle, że zaraz po lekturze wpisałam Normalnych ludzi na listę e-booków, które planuję w bliskiej przyszłości przeczytać. Apetyt miałam spory i nie ukrywam, że liczyłam na mocne doznania. Troszkę się zawiodłam. Wyrażenia po przeczytaniu powieści są chłodniejsze niż te oczekiwane.

Kilka słów o fabule

Normalni ludzie to historia znajomości dwójki młodych ludzi pochodzących z różnych środowisk. Mieszkają w tej samej miejscowości w Irlandii, chodzą do tej samej szkoły, jednak na szkolnych korytarzach ich relacja nie istnieje.

Marianne jest ekscentryczna, inna niż przeciętny rówieśnik. Ma niewielu znajomych, jednak nie jest to dla niej źródłem frustracji. Connell jest znany w szkole. To gwiazda sportu z wianuszkiem osób, które go podziwiają. Młodych ludzi przyciąga do siebie rodzące się uczucie. Jednak ich miłość nie będzie cukierkowym, słodkim deserem, ale skomplikowaną relacją, która na swej drodze będzie musiała pokonać wiele przeszkód.

Kilka słów o wrażeniach

To, co wyróżnia prozę Sally Rooney to bardzo ciekawie przedstawiona interakcja pomiędzy młodymi. To dojrzałe, dalekie od sztampy pokazanie rodzącej się miłości. Autorka skupiła się na Marianne i Connellu. Wokół nich toczy się wszystko. Od początku do końca są centralnym punktem powieści. Co więcej, autorka tak tę powieść ułożyła, że bez potrzeby użycia fajerwerków ani twistów, fabuła cały czas jest intrygująca.

Normalni ludzie to rozedrgana proza, będąca odbiciem emocji jej bohaterów, ich konwersacji i relacji. Dlaczego w takim razie nie zrobiła na mnie aż tak wielkiego wrażenia? Myślę, że jednym (może kluczowym?) czynnikiem było czytanie tej powieści z doskoku, przez wiele dni. Zostałam wpuszczona do ich świata. Może gdybym usiadła na dłużej i wsłuchała się w to, co mają do powiedzenia, to złapalibyśmy mocniejszą więź? Nie wiem. W mojej ocenie jest to dobra powieść, która może różnorako oddziaływać na czytelników. Co z resztą widać po ocenach, jakie otrzymuje.

Tytuł: Normalni ludzie
Autor: Sally Rooney
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Jerzy Kozłowski
Forma książki: e-book, dostępna w formie audiobooka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz