„Krótka historia Ruchu” Petra Hůlová – Czeska (sex)misja

przez Katarzyna Denisiuk

Lektura Krótkiej historii Ruchu była moim pierwszym spotkaniem z prozą czeskiej pisarki. Autorka określana jest „specjalistką od literackich skandali i językowych wygibasów”.

„Kobiety, które nie swą wartość wewnętrzną, a prezencję mają za kapitał, i pielęgnować istotę ludzką w sobie, zajmują się dbałością o wygląd zewnętrzny (jak biblioteczka, która bez przerwy ściera kurz z własnych półek, zamiast zająć się studiowaniem stojących na nich ksiąg), niechaj nie będą przedmiotem nienawiści naszej, a współczucia […]”.

W swojej najnowszej powieści Petra Hůlová tworzy nowy świat, nową rewolucyjną rzeczywistość, w której ciemnoczas zastąpiono jasnoczasem. Gdzie wygląd kobiet nie ma żadnego znaczenia, a mężczyźni winni doceniać i kochać ich wnętrze, a nie szykowną, wymalowaną oraz sztuczną kreację.

Kilka słów o fabule

Věra jest pracownicą jednej z Instytucji, która leczy mężczyzn. Zwieńczeniem przeprowadzanej terapii jest całkowicie odporny na kobiece wdzięki, ba! na kobiecość, mąż.

„Dzięki nam IQ penisa pani męża znacząco wzrośnie […] co najmniej do 130, satysfakcja gwarantowana”, po czym wciskamy kobiecie materiały reklamowe.

Nie tylko mężczyźni są edukowani w jasnoczasie. Również kobiety muszą zrozumieć, że dbanie o wygląd i chęć bycia atrakcyjną jest złe.

Kilka słów o wrażeniach

Świat wykreowany przez Petrę Hůlovą z jednej strony rodzi bunt. Z drugiej jest pociągającą alternatywą, której eksploracja może zwrócić ciekawe obserwacje i wnioski. Światem Krótkiej historii Ruchu można się zachłysnąć. Jednak w czasie lektury nadchodzi czas refleksji i narodziny konstatacji, że zachowanie równowagi to złoty środek.

Powieść czeskiej pisarki jest głosem krytyki patriarchatu oraz radykalnego feminizmu. Czyli znów pojawia się pożądany stan równowagi. Wiele postaci, zachowań, sytuacji jest przerysowanych. Dzięki temu ich obraz jest kontrowersyjny, a zarazem frapujący.

Krótka historia Ruchu była dla mnie eksperymentem fabularnym, który wielokrotnie zaskakiwał. Zaserwowana przez autorkę inna rzeczywistość wywołała wewnętrzny dialog i ścieranie się różnych argumentów. Bawiłam się bardzo dobrze.

PS Polecam uwadze recenzję Georginy z bloga Literacka Kavka, która jest jedną z matronek.

Tytuł: Krótka historia Ruchu
Autor: Petra Hůlová
Wydawnictwo Afera
Przekład: Julia Różewicz
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz