„Daleko, dalej” Pascal Garnier – Miałkość życia

przez Katarzyna Denisiuk

Po każdej przeczytanej powieści Pascala Garniera, czuję wdzięczność dla Wydawnictwa Claroscuro, że wydaje powieści francuskiego pisarza. Jak się ma twój ból? oraz Teoria pandy były rewelacyjne. Nie inaczej jest z Daleko, dalej.

Ogromnie podoba mi się styl autora.

Plaża świeciła pustkami, a mimo to na piasku widać było tysiące odciśniętych śladów stóp. Anne zwróciła na to uwagę:

– Gdzie oni wszyscy są?

– Nie wiem. Poszli dalej.

– Spieszyli się. Zawsze się spieszą. Bo jak się zatrzymają, to umrą.

Nie mówił też nic o sobie. Był to człowiek, który znał życie, ale dawno temu zgubił jego adres.

Poza tym historie, które kreuje są wyjątkowe i szalenie niebanalne. To powieści, które pod warstwą oczywistości i łatwo odczytywalnych znaków, kryją dwuznaczny przekaz. Odkrywanie jego myśli daje mi wielką frajdę i czytelniczą euforię.

Kilka słów o fabule

Daleko, dalej to historia drogi sześćdziesięcioletniego Marka i jego córki Anne ku temu, co nieuchronne i mające obydwojgu przynieść radość oraz spełnienie. Nie informując nikogo, Mark zabiera Anne z zakładu psychiatrycznego w podróż nad morze. Z każdym kilometrem, nowym miejscem postoju, poznają lepiej swoje pragnienia. Wielokrotnie są one dla nich zaskakujące.

Pascal Garnier nie stara się bawić z czytelnikiem. Dozuje informacje i mówi półsłówkami. Ten filtr nałożony przez autora jest niesamowicie frapujący.

Kilka słów o wrażeniach

Autor w mistrzowski sposób potrafi wplatać w swoje historie mroczność ludzkiej duszy i zachowań. W żonglowaniu codziennym szaleństwem jest niezastąpiony. Użyte na skrzydełku papierowego wydania określenie „malarz atmosfer”, idealnie do tego pisarza pasuje.

Jestem przekonana, że sięgnę po kolejne powieści, jeśli tylko zostaną wydane w języku polskim. Twórczość Pascala Garniera naprawdę warto poznać. Polecam serdecznie!

Tytuł: Daleko, dalej
Autor: Pascal Garnier
Wydawnictwo Claroscuro
Przekład: Gabriela Hałat
Forma książki: papierowa, niedostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz