„Zmora” Robert Małecki – Rodzinne sekrety

przez Katarzyna Denisiuk

Ktoś mnie prosi: podaj nazwisko jednego z ulubionych polskich pisarzy tworzących w gatunku kryminał, thriller. Odpowiadam: Robert Małecki – od lat. I myślę, że to się nie zmieni, jeśli nadal będzie pisał w stylu, do jakiego mnie przyzwyczaił. Zmorę, najnowszą powieść autora, wzięłam w dwa ognie. Czytałam książkę i słuchałam audiobooka. Obydwie formy uważam za świetne, więc … co kto lubi!

Kilka słów o fabule

Rober Małecki z miejscem akcji wraca do Torunia. Tamże wraca również Kamila Kosowska, która szukała szczęścia i zawodowego splendoru w stolicy. Nie udało się. Warszawa nie zmieniła jej życia. Co ją czeka w Toruniu? Nieoczekiwana oferta wzięcia udziału w programie o tajemniczych i niewyjaśnionych zaginięciach. Propozycja ta nie bierze się znikąd. Dziewczyna była ostatnią osobą, która widziała żywego Piotrka Janochę. Dziecięce zabawy w 1986 roku i zaginięcie kolegi z dzieciństwa odbiły się na zdrowiu psychicznym Kamy. Są zadrą głęboko tkwiącą w tkance pamięci. W jej głębokich pokładach zalega coś jeszcze. Inna zmora, która przebija się w migawkach podświadomości.

Sprawa sprzed 30 lat trafia na biurko komisarza Lesława Korcza, który odkrywa wiele luk i nieprawidłowości. Policyjny nos prowadzi go w progi domu Waldemara Kosowskiego, ojca Kamili, który prowadził i nadzorował śledztwo zaginięcia chłopca. Wokół Kamy zaczyna zacieśniać się sieć niedomówień, tajemnicy i bólu zakopanego pod pokładem pamięci, który zaczyna szczerzyć zęby.

Rusza lawina wydarzeń, nad którymi ciężko zachować kontrolę. Czy Kamila oczyści swoją przeszłość? Czy odkryje i zwalczy obudzoną zmorę?

Kilka słów o wrażeniach

Rober Małecki napisał świetny, klimatyczny thriller kryminalny. Perfekcyjnie połączył niewiadome z przeszłości ze współczesnością. Dodatkowo stworzył bardzo ciekawych bohaterów, którzy muszą rozprawić się z traumami i pogodzić się z minionymi wydarzeniami.

Zmora obfituje w elektryzujące zwroty akcji, które dodają fabule pazura i podgrzewają temperaturę powieści. Muszę przyznać, i robię to z przyjemnością, że pomysłowość Roberta Małeckiego współgra z moimi oczekiwaniami. To co pisze w zupełności zaspokaja moją czytelniczą potrzebę na świetny, polski thriller.

Nie pozostaje mi nic innego jak cieszyć się na kolejną powieść autora. Polecam!

Tytuł: Zmora
Autor: Robert Małecki
Wydawnictwo Poznańskie, Audioteka
Forma książki: papierowa, audiobook czytają Karolina Gruszka i Przemysław Bluszcz; dostępny jest również e-book
Gatunek: thriller

Zobacz również

Zostaw komentarz