„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Ocean Vuong – Synowska miłość

przez Katarzyna Denisiuk

Napisać powieść autobiograficzną, obedrzeć się z warstwy ochronnej i nie zostać przy tym poranionym to wielka sztuka i odwaga. W swej debiutanckiej powieści Ocean Vuong zabiera czytelnika do korzeni jego wietnamsko-amerykańskiej rodziny. W niecodzienny, bardzo poetycki sposób, zaprasza nas do poznania swojej więzi z matką. Więzi, która wielokrotnie była daleka od czułości, a wręcz drapała szorstkością.

To prawda, że po wietnamsku rzadko mówimy „kocham cię”, a kiedy to robimy, to prawie zawsze po angielsku. Dla nas troska i miłość są wyrażane najwyraźniej poprzez czyny: wyrywanie białych włosów, przyciskanie syna swoim ciałem, żeby zniwelować turbulencje samolotu, a zatem i jego strach.

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę jest smutną historią. Zahacza o tragedię wojny w Wietnamie, codzienny ból bycia innym, brak miłości, a jeśli się zdarzyła, to jej ulotności. Jest nie tylko obietnicą opowieści o relacji syna i matki. To również obraz uczucia i związku dwóch mężczyzn, obalający mit męskości.

Powieść Oceana Vuonga jest bardzo osobista, szczera i intymna. Napisana w formie listu, zawiera wyznaje syna skierowane do matki, w którym powierza jej sekrety, o których nie wiedziała. Stara się jak najlepiej opowiedzieć i wytłumaczyć swoją przeszłość i namalować słowem świat, w którym żyje. Niemal szeptem kreśli i snuje swoją opowieść. Jego zachęta jest piękna, ale niełatwa. Nie każdy się w niej odnajdzie.

Słowem podsumowania

Język, którym operuje autor jest niełatwy, pełen metafor i dygresji. Przez to nie czyta się powieści lekko i swobodnie. Żeby wyłuskać z niej piękno i istotę, potrzeba skupienia i spokoju.

Pamiętam stół. Pamiętam stół zrobiony ze słów danych mi przez twoje usta. Pamiętam płonący pokój. Pokój płonął, ponieważ Lan mówiła o ogniu. Pamiętam ogień, gdy o nim słuchałem w mieszkaniu w Hartford, wszyscy spali na drewnianej podłodze owinięci kocami Armii Zbawienia.

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę to bolesna, autentyczna, obleczona pasmem upokorzeń podróż autora przez minione lata. W wielu momentach mnie czarowała.

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę
Autor: Ocean Vuong
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Adam Pluszka
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka, czyta Marcin Styczeń
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz