„Ulotne” Joanna Olczak – Meandry pamięci

przez Katarzyna Denisiuk

Prozatorski debiut Joanny Olczak bardzo przypadł mi do gustu. Zbiór opowiadań Ulotne tak dobrze wpisał się w moją wrażliwość, że wymieniłam go we wpisie o polecanych krótkich formach (Opowiadania, które zostawiają ślad).

Zastanawiałam się jakie elementy muszą posiadać opowiadania, żeby zapadły mi w pamięć. Jednym z najważniejszych są emocje. Bez nich pozytywny odbiór nie istnieje. Ale emocje to nie wszystko. Przecież na przykład złość, zniesmaczenie, odrzucenie to też informacja zwrotna, jaką generuje nasz umysł i dusza. Emocje muszą być zespolone z odpowiedzią na potrzebę, którą mam tu i teraz. Najmocniej i najcelniej trafiają do mnie te z szerokiego wachlarza, które przekładają się na umiejętność wczucia się w daną historię.

Joanna Olczak i jej Ulotne znalazły drogę do mojego czytelniczego serca.

Autorka namalowała słowem fabularne historie, których głównym bohaterem jest życie oraz odczuwanie i przeżywanie codzienności. Starość, strata, miłość, to elementy pewne, nieuchronne, z którymi każdy z nas w mniejszym, bądź większym stopniu spotyka się i mierzy. Joanna Olczak nie podała czytelnikowi swoich opowieści wprost, ale osłoniła otoczką domysłów. Wabi czytelnika i zachęca do odkrywania ich ulotności. Mnie ten zabieg przekonał i do mnie trafił.

Ulotne to zbiór bardzo refleksyjny z ponadczasową tematyką. Nie szokuje i nie wywołuje ekstremalnych emocji. Autorka pokazuje, że przeszłości nie da się zamknąć w szufladzie zapomnienia. Ona wraca w pojedynczych wspomnieniach, przedmiotach, efemerycznych obrazach, wywołując lawinę silnych przeżyć.

Może nie będę długo pamiętała szczegółów mikro historii (przyznacie, że cechą opowiadań jest ich ulotność), ale wiem, że czas spędzony na lekturze był bardzo przyjemny. Tylko tyle i aż tyle! Polecam i czekam na kolejną książkę autorki. Bardzo jestem ciekawa, czy Joanna Olczak pokusi się o napisanie powieści. Czytałabym!

PS Polecam wpis Dominiki, która matronowała Ulotnym„Posłańcy wspomnień”.

Tytuł: Ulotne
Autor: Joanna Olczak
Wydawnictwo Seqoja
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna, opowiadania

Zobacz również

Zostaw komentarz