„Rozmowy z przyjaciółmi” Sally Rooney – Współczesne związki

przez Katarzyna Denisiuk

Sally Rooney to autorka bestsellerowej powieści Normalni ludzie. Zanim do czytelniczych kącików i na regały trafiła ta powieść, której notabene nie czytałam, irlandzka pisarka napisała Rozmowy z przyjaciółmi. Po lekturze wiem, że na pewno sięgnę po wcześniej wydany w Polsce superhit.

Kilka słów o fabule

Bohaterami powieści są młodzi ludzie mieszkający w Irlandii. Frances ma dwadzieścia jeden lat i jest studentką. Posiadając smykałkę do pisania, razem ze swoją byłą dziewczyną i przyjaciółką Bobbi, występuje na slamach poetyckich. Są to publiczne rywalizacje poetów-performerów. (Do tej pory nie znałam tego typu artystycznej aktywności. Sceniczne pojedynki kojarzyły mi się jedynie z hip-hopowcami). Z ich duetu to Frances jest błyskotliwą romantyczką, natomiast Bobby osobą przebojową, otwartą na świat i jego oferty. Na swej performerskiej drodze spotykają Melissę, dziennikarkę bardzo zainteresowaną ich twórczością oraz jej męża Nicka, znanego aktora. Znajomość tej czwórki staje się początkiem burzliwych wydarzeń. Co tu wiele pisać – ich życie wywróci się do góry nogami. Czy te turbulencje doprowadzą do upragnionego szczęścia i stabilizacji? Czy bohaterowie odnajdą się w nowej sytuacji? Dla kogo rachunek zysków i strat będzie dodatni? Wystawiony rachunek za pączkujące uczucie może zaskoczyć niejednego uczestnika dramatu.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Sally Rooney zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Okazała się świetnie czytającą się obyczajówką, która pobudzała moją ciekawość. Pomimo tego, że mogłam się domyślić, jak potoczą się losy oraz w którym kierunku podążą relacje pomiędzy bohaterami, to droga ta była niebanalna i intrygująca. Przyjaciele okazali się ciekawymi ludźmi, z całym spektrum rzeczywistych i możliwych do wyobrażenia zachowań i reakcji.

Niektóre rzeczy trzeba przeżyć, zanim się je zrozumie. Nie zawsze można przyjąć perspektywę analogiczną.

Po lekturze Rozmów z przyjaciółmi można dostrzec, że Sally Rooney jest bardzo dobrą obserwatorką relacji międzyludzkich oraz posiadaczką „sprawnego pióra”, co przekłada się na intrygującą opowieść o ludziach i ich życiowych zawirowaniach. Potrafi ze znawstwem i precyzją rozkładać na czynniki pierwsze emocje inteligentnie nimi żonglując. Naprawdę spodobała mi się ta historia i obraz świata widziany oczami autorki. Polecam!

Tytuł: Rozmowy z przyjaciółmi
Autor: Sally Rooney
Wydawnictwo W.A.B.
Przekład: Łukasz Witczak
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz