„Południca” Jiří Březina – Trudne początki

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli czytaliście pierwszą część serii z Tomášem Volfem, czyli Przedawnienie, to wiecie, że policjant został ukarany, zdegradowany i finalnie został przydzielony do pracy w archiwum. Druga część serii – Południca – odkrywa karty i ujawnia, co złego wydarzyło się podczas śledztwa i co poszło nie tak. Nie czytaliście Przedawnienia, a wpadła Wam w ręce Południca? Bez obawy możecie zacząć od tej części.

Kilka słów o fabule

Czeskie blokowisko, środek lata, żar lejący się z nieba i zabójstwo. Ginie dziewczyna. Do sprawy zostaje przydzielona dwójka niedoświadczonych policjantów: Tomáš Volf i Eva Černa. Z entuzjazmem osób chcących się wykazać przystępują do pracy i szybko łapią ślad. Wydaje się, że zatrzymanie winnego będzie nieskomplikowanym działaniem, a śledczy będą mogli odtrąbić pierwszy sukces. Nic bardziej mylnego! Giną kolejne kobiety, a Południca nic sobie nie robi z szeroko zakrojonego śledztwa i policjantów, którzy depczą mu po piętach. Czy zabójca jest aż tak cyniczny i sprytny? Może policja kiepsko sobie radzi?

Kilka słów o wrażeniach

Polubiłam się z kryminalnym stylem czeskiego pisarza. Również Południca mnie nie zawiodła. Spodobał mi się pomysł na fabułę, w której główną rolę grają bohaterowie niemający mistrzowskich umiejętności porucznika Columbo, czy innych super detektywów. Uczą się, popełniają błędy, rozwijają się. Niestety płacą za te potknięcia cenę – niejednokrotnie wysoką.

Jiří Březina pisze lekko, a jego pomysły na kryminalną zagadkę nie są wybitnie skomplikowane. Co nie oznacza, że są nudne. Nawet jeśli sprytny czytelnik szybko połapie się kto jest sprawcą i dlaczego pozbawia życia kobiety, to autor na tyle ciekawie układa fabularne elementy, że nadal możemy czerpać przyjemność z czytania.

Z zainteresowaniem będę śledziła dalsze losy Tomáša Volfa. Mam nadzieję, że Jiří Březina przydzieli mu niejedną kryminalną sprawę i policjant będzie mógł rozwinąć skrzydła. Południca i Przedawnienie to dobre, czeskie krymi, świetne do czytania w plenerze, czy w miejscach, w których nie panuje idealna cisza.

Tytuł: Południca
Autor: Jiří Březina
Wydawnictwo Afera
Przekład: Agata Wróbel
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: kryminał
Seria: Tomáš Volf (2)

Zobacz również

Zostaw komentarz