„Drelich. Prosto w splot” Jakub Ćwiek – Honor gangstera

przez Katarzyna Denisiuk

W ogóle nie miałam w planach najnowszej powieści Jakuba Ćwieka. Jednak, gdy przeczytałam kilka bardzo pochlebnych opinii o książce, napisanych przez czytelniczki, które rzadko czytają tego typu historie (jakie? o tym za chwilę), to wiedziałam, że jest coś na rzeczy. A w momencie, gdy stanęłam przed wyborem kolejnego audiobooka i zobaczyłam w zasobach Audioteki Drelich. Prosto w splot, nie wahałam się ani sekundy. Tym bardziej, że można przesłuchać darmowy fragment. Nie musiałam czekać do jego zakończenia, żeby wiedzieć, że muszę to audio przesłuchać w całości.

Na zachętę dodam, że lektorem jest Filip Kosior. Fanom audiobooków znany z bardzo dobrych interpretacji czytanych utworów.

Kilka słów o fabule

Drelich. Prosto w splot to powieść gangsterska w najlepszym wydaniu, która z powodzeniem mogłaby być kanwą świetnego kina sensacyjnego. Nie wiem, czy poza literacką fikcją są gangusy i przestępcy, którzy pomimo swojego fachu, parania się szemranymi interesami i działalnością poza nawiasem praworządności, wzbudzają sympatię. Drelich do takich osób należy. To zawodowy złodziej, który dzięki doskonałej organizacji i przygotowaniu jest niebywale skuteczny. Jest opanowanym perfekcjonistą umiejącym przewidzieć niemal każdą ewentualność i strategiem przygotowanym na plan A, B, a nawet C.

Na drodze Drelicha staje gangster z Gdańska. Wróć! To Drelich, zupełnie przez przypadek staje się uwierającą drzazgą na honorze innego przestępcy. Mogłoby się wydawać, że konflikt zostanie szybko zażegnany. Niestety zamiast wygaszać się, eskaluje i wciąga w swe macki coraz to nowe osoby. Drelich staje przed koniecznością ochrony nie tylko swoich interesów, ale co ważniejsze, byłej żony oraz ich dzieci. Od tego momentu zaczyna się potyczka na śmierć i życie. Czy Drelich będzie brał jeńców? Jak skończy się wojna, w której liczy się prestiż i zachowanie twarzy?

Kilka słów o wrażeniach

Dawno nie słuchałam tak dynamicznej, pełnej fajerwerków i zwrotów akcji powieści. Nie spodziewałam się, że ten audiobook będzie tak fantastyczną rozrywką. Ani minuty nie nudziłam się. Z wypiekami na twarzy czekałam na kolejne rozstrzygnięcia. A najlepsze jest to, że naprawdę polubiłam głównego bohatera i mocno mu kibicowałam. Uwierzcie, że tego potrzebował! Świetna książka! Bardzo polecam fanom gatunku oraz powieści osadzonych w polskich realiach.

PS Wiecie co się dzieje, gdy Jakub Ćwiek jest świadkiem opróżniania bankomatu przez konwojentów? Powstaje książka!

Tytuł: Drelich. Prosto w splot
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo Marginesy, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Filip Kosior; dostępna w formie e-booka
Gatunek: sensacja

Zobacz również

Zostaw komentarz